Select Page

Zrnko pravdy

Zrnko pravdy – Zygmunt Miloszewski

Prokurátor Teodor Szacki je čerstvě rozvedený a právě se přestěhoval z Varšavy do Sandoměře. O přeložení požádal sám, připadalo mu to jako dobrý nápad. Ale najednou si připadá v cizím městě opuštěný a přemýšlí, jestli neudělal chybu. Dcera zůstala s manželkou a za otcem se jí moc nechce. Klade mu za vinu, že je opustil kvůli milostné aférce. A zatímco ve Varšavě byl uznávaným vyšetřovatelem, tady řeší samé banality. Místní lidé ho berou jako cizince a nedůvěřují mu.
U bývalé synagogy je nalezeno tělo dívky s prořezaným hrdlem. Podezřelým se stává její manžel, místní veřejný činitel. Szacki má případ prošetřit, protože nemá na rodinu žádné vazby a neznal je. Konečně má pořádný případ a pouští se do vyšetřování. Kousek od nálezu těla dívky je v křoví nalezen nůž, který se používá k rituálním vraždám zvířat v židovské komunitě. Szacki má pocit, že tento důkaz tam někdo nastrčil, aby je zmátl. Potřebuje důkazy, jen pocit nestačí.
S pomocí místní vyšetřovatelky, která mu pomáhá a dobře zná místní lidi, se pomalu skládají zrnka pravdy. Stopy vedou do minulosti, kdy mezi polskými a židovskými sousedy panovaly nesmiřitelné vztahy. A nenávist může přetrvávat roky i několik generací, jak se ukáže.
Tento detektivní román nabízí pohled do minulosti i současnosti. Nic se neděje jen tak pro nic za nic, jak se říká. A touha po pomstě může pramenit i z minulosti. V knize se dobře orientuje, při vyšetřování se dozvídáme mnohé o soukromí prokurátora. O jeho více či méně úspěšných milostných avantýrách i hledání cesty ke své jediné dceři.
Obal knihy je tajemný, na první pohled není úplně jasné, co znázorňuje. Mně připomíná poušť, kde je zrnek písku nekonečně mnoho. A v pozadí jakoby žár, snad od sluníčka, ač po okrajích je tma. A mezi těmi zrnky je jen to jedno, které skrývá hledanou pravdu. Jenže najít ho není vůbec snadné.
Román bych doporučila čtenářům, kteří rádi nahlíží do minulosti i současnosti zároveň a řeší zločiny. Odhalit vraha a získat důkazy bude velmi náročné. Také motiv vraždy mnohé překvapí. Tuto knihu byste rozhodně neměli nechat bez povšimnutí.

About The Author