Select Page

Bylo nás Pět

Bylo nás pět – Karel Poláček

Kdo by neznal televizní seriál Bylo nás pět? A proč si nezkusit přečíst knihu, která je ale docela jiná než seriál? Příjemně mne překvapila. Bála jsem se totiž, že se u knihy budu nudit, protože znám seriál, ale spletla jsem se.

Vypravit se do neuvěřitelného světa klukovských dobrodružství a fantazie s Petrem Bajzou a jeho kamarády není těžké. Pěstování vos na med, výprava do Indie a další dobrodružství, na to vše se můžeme těšit.

Moje kniha je bez ilustrací. Typografická stránka je jako každé jiné knihy na trhu. Ničím se nevymyká zažité šabloně. Jednotlivé pasáže jsou odděleny sérií tlustých svislých čárek a přiznám se, že nechápu, proč je v knize užito zrovna tohle nevýrazné nic. Byla by mi mnohem příjemnější nějaká jiná grafická úprava.

Tahle příjemně napsaná kniha se mi dobře četla, i když jsem si ze začátku musela zvyknout na zvláštní češtinu, na kterou už dnes nejsme zvyklí. V knize je užívána spisovná čeština, germanismy, nářeční prvky a jiné další zajímavosti jazyka českého. Na konci knihy jsou vypsaná některá, nám dnes již neznámá, slova a jejich vysvětlení.

Myslím, že Karel Poláček podal celkem hezký náhled do doby 19. a 20. století na malém městě očima malého kluka. Samotný děj knihy je složen z humorných příhod, nad některými jsem se i upřímně usmála. Za povšimnutí jistě stojí, že tato kniha vznikla jako částečně autobiografická a jejího vydání se autor již bohužel nedožil. Jeho život totiž skončil v koncentračním táboře v Osvětimi.

Porovnat dílo s jiným nemohu, protože mé oblíbené knižní žánry jsou jiné. Knihu ale doporučuji čtenářům všech věkových kategorií. Je humorná, milá a není zase tak tlustá na to, abyste se museli bát ji přečíst.

 

About The Author