Select Page

Dívka ve vlaku

Dívka ve vlaku – Paula Hawkins

V této recenzi krátce představím a zhodnotím knihu Dívka ve vlaku, novodobé drama od Pauly Hawkins, které se dočkalo i filmového zpracování. Tato kniha krátce po vydání zaujala čtenáře po celém světě, mě osobně ihned po té, co jsem si knihu v knihkupectví prolistoval. Vzápětí  jsem se proto obdaroval a knihu ještě ten den začal číst.

Příběh je podaný prostřednictvím vyprávění několika osob, z nichž Rachel je hlavní postava, snažící se vyrovnat s ranami minulosti. Dozvídáme se že jí nebylo dopřáno dítě, a že holduje alkoholu, což její stav poněkud zhoršuje. Manželství nevyšlo, a tak se Rachel odstěhovala, a každé ráno jezdí nadzemkou do centra Londýna do práce. Při každodenní cestě se dívá z okna, a začne si všímat domu s terasou, který jí připomíná její vysněný dům. Každý den sleduje život dvou partnerů žijících v domě, dá jim jména, a do jisté míry se do nich promítá – žijí totiž život jaký by si ona přála. Vše se změní, když se jednoho dne v novinách dočte, že slečna z jejího vysněného domu několik dní nepřišla domů a je nezvěstná.

Kniha má pomalý rozjezd, takže prokousat se první polovinou dalo zabrat, ale autorce se velmi zdařilo poskytnout živý pohled do mysli hlavní postavy.  Takže i když čtenáři již brzy dojde, za co kdo může a jak kniha nejspíše skončí, je to právě unikátní pohled do alkoholem poničeného života ženy, který čtenáře udrží  v napětí až do konce. Spolu s Rachel si čtenář postupně skládá střípky informací ze všech úhlů pohledu.

About The Author