Select Page

Jedenáct minut

Jedenáct minut – Paulo Coelho

Mladá venkovská dívka Marie přijíždí z Brazílie do Ženevy, aby se věnovala kariéře tanečnice. Tam se setkává s přísným a nekompromisním zacházením. Končí s tančením a rozhodne se pro svobodnější život prostitutky. Postupně ztrácí iluze. Ustanovuje si cíl vrátit se do Brazílie a začíná si psát deník, kde odpočítává dny do návratu. Při své kariéře se seznamuje s rozmanitým množstvím lidí a zažívá nová dobrodružství. V jednom baru se také seznamuje s malířem Ralfem, a tím začíná příběh jedné velké romance.

„Místo toho abych ti koupila nějakou věc, kterou by sis přál, dávám ti něco opravdu svého. Dárek. Výraz úcty k člověku, který teď sedí přede mnou a kterého prosím, aby si uvědomil, jak je pro mě důležité, že s ním jsem. Dávám mu malý kousek sebe, z vlastní svobodné vůle.“ 

Kniha psaná z pohledu vypravěče, do které se prolínají části z Mariina deníku. Autor se zabývá tématikou sexu a jeho úskalími. Varuje před tím, co nazývá falešnými modely sexu. Hlavní hrdinka je prostitutka zklamaná životem a odmítá se zamilovat, naopak hrdina se snaží najít spřízněnou duši. Ukazují se dva protiklady, které v sobě nakonec najdou soulad.

V románu jsou použita přirovnání, metafory. Napsána je především spisovnou češtinou, ale objevují se i nespisovné výrazy. Hlavně v Mariině deníku.

Paulo Coelho je jedním z nejznámějších autorů na světě. Dříve, než se začal věnovat literatuře, pracoval jako dramatik a ředitel divadla, novinář a textař. Vydání knih Poutník a Alchymista znamenalo začátek jeho úspěšné dráhy spisovatele.  Jeho díla byla vydána ve více než 150 zemích.

Román Alchymista drží Guinessův rekord v počtu překladů.

Knihu Jedenáct minut jsem si velmi oblíbila a ráda se k ní vracím. Podle mého názoru je velmi dobře napsaná a lehce se čte. Doporučuji knihu všem, co si rádi přečtou odpočinkovou literaturu a nevadí jim téma sexu a prostituce.

About The Author