Select Page

Každá civilizace jednou skončí

Válka s Mloky – Karel Čapek

Antiutopický román, jenž popisuje historický vývoj inteligentních tvorů, které vytvoří společenství vcelku dost podobné lidské společnosti. Karel Čapek napsal tento román v roce 1935 a byl vydáván na pokračování Lidovými novinami v letech 1936-1936.

Příběh začíná u kapitána českého původu, jakéhosi Van Tocha, který objeví při putování za perlami podivné, ale inteligentní tvory, žijící v moři. Tyto tvory si kapitán ochočí a za podpory velkých finančních společností vybuduje systém, který má na starosti obchod s těmito tvory-mloky.  Je to jako levná pracovní síla, která má za úkol pracovat pro lidstvo. Vývoj těchto tvorů-mloků je samozřejmě doprovázen i nutnými právními a politickými tahy, které napomůžou lepším podmínkám pro všechny zúčastněné. Mloci se ale velmi rychle přemnoží. Situace se otočí a lidstvu hrozí, že se stane rukojmí stále vyvinutější a rozšiřující se společnosti mloků, jejichž nároky na vlastní život začínají být lidem čím dál tím méně příjemné.

Nadčasové a originální dílo, které poukazuje na nebezpečí ztráty jakékoliv lidskosti ve společnosti. Zároveň je i alegorií na rozpínavost nacistů a upozorňuje na nebezpečí, jenž nacismus přináší.

 

About The Author