Select Page

Mapa času

Mapa času – Félix José Palma

Román Mapa času od španělského spisovatele Palmy nás zavede do prostředí Anglie 19. století. Autor nám nabízí sérii tří příběhů, které spolu na první pohled vůbec nesouvisí. Ale ke konci knihy nás nemile překvapí, jak moc jsou osudy postav jednotlivých příběhů spjaty.

V první části knihy se dočteme o jistém mladíkovi jménem Andrew Harrington a jeho nešťastné lásce k Marii. Marie byla prostitutka a také poslední oběť Jacka Rozparovače. Po její smrti Andrew pomýšlí na sebevraždu. Když se mu však nabídne možnost cestovat časem a vrátit se do minulosti, neváhá a upíná se k myšlence změnit minulost.

V druhém příběhu se setkáme s dívkou jménem Claire. Vysoce inteligentní dívka je znuděná dobou, dvořením nápadníků a východisko nalézá v možnosti cestovat do budoucnosti a najít si tam manžela, hrdinu z budoucnosti.

Ve třetím příběhu se setkáme se slavným spisovatelem Wellsem, který aktuálně sklízí úspěchy s právě vydanou knihou Stroj času. Díky jeho popularitě se na něj přilepí místní podivín Murray a dokáže jeho úspěchu využít pro své vlastní obohacení.

Když už si myslíte, že víte, co bude následovat dál, nevíte nic. Autor každou stránkou, každou větou i snad každým slovem dokáže překvapit a děj posunout jinam, než očekáváte. Kniha má v sobě své kouzlo, co dokáže čtenáře udržet při čtení, dokáže zaujmout a především si pohraje se čtenářovou intuicí.

Kniha je výborným společníkem pro dlouhé osamocené večery. Proč dlouhé? Má neuvěřitelných 528 stran. Více než půlku knihy se ptáte sami sebe:,,Už budeme cestovat? ´´ A proto je, alespoň z mého pohledu, kniha mírně řečeno „přeplácaná“ a dala by se určitě zkrátit. Nicméně mne velmi zaujalo myšlení a naivita lidí z minulosti, a také vize technologického postupu se snahou změnit minulost.

Mapa času je prvním dílem z trilogie věhlasného autora. Již vyšel i druhý díl  zamýšlené trilogie s názvem Mapa nebe. Určitě bych knihu doporučila čtenářům, kterým se líbí žánr sci-fi.

 

About The Author