Select Page

Návrat krále

Návrat krále – J. R. R Tolkien

Anglický spisovatel, básník a filozof John Ronald Reuel Tolkien se narodil v Bloemfonteinu v Jižní Africe roku 1892. V letech 1925 až 1945 působil jako profesor angličtiny na Oxfordu.

Návrat krále je závěrečný díl dnes již klasické fantasy trilogie Pán prstenů. Frodo a Sam se neúprosně blíží k hoře Osudu, zatímco zbytek společenstva se připravuje na nevyhnutelné finální střetnutí s armádou temného pána.

I v posledním díle autor dokazuje, že patří k nejlepším vypravěčům 20. století. Kniha se doslova čte jedním dechem. Popisy míst jsou neuvěřitelně živé a barvité se značnou dávkou pohádkovosti, ať už se jedná o bílé město se stovkou věží Minas Tirith, nebo mrtvé popelem pokryté pláně Mordoru.

Návrat krále se nese v duchu klasických mýtů (právoplatný král poráží zlo a přináší mír), vše je velice vznešené až patetické, přesto velmi krásné. Stejně jako u předešlých dílů obsahuje kniha spoustu morálních pouček (jedině lidé mohou díky své odvaze, lítosti a schopnosti odpouštět zachránit svět, obyčejný člověk je ten, kdo hýbe vesmírem).

Děj má dva vrcholy. Prvním je poražení vojsk Mordoru a korunování nového krále, druhým pak návrat hobitů do Kraje a rozpuštění společenstva v Šedých přístavech, čímž dal Tolkien svému dílu neuvěřitelný přesah a jedno z nejhezčích zakončení.

S provedením knihy si dalo nakladatelství Argo záležet. Kvalitní papír a desky, přebal s ilustrací Alana Leeho nebo ucházející překlad.

Návrat krále určitě doporučuji všem nadšencům fantasy žánru.

 

About The Author

Luděk Kubišta

Autor recenze je právě studentem Střední školy KNIH, mezi jeho záliby patří četba, sport a jiné.