Select Page

Nestvůra z Essexu

Nestvůra z Essexu – Sarah Perryová

K recenzi jsem si vybrala viktoriánský román Nestvůra z Essexu. Bylo vzrušující zjistit, zda nestvůra opravdu žila (žije), nebo to byla jen fantazie a strach obyčejných lidí.

Mladá vdova, spíše než zdrcena tak osvobozena smrtí násilnického manžela, se rozhodla od základu změnit svůj dosavadní život, který trávila v Londýně. Se svým jedenáctiletým synem Frankym se rozhodla přestěhovat na anglický venkov. Začala trávit čas tak, jak se rozhodla ona sama. Najednou si mohla sama určovat, jestli se půjde podívat na zapadající slunce, poslouchat ptáky, nebo se hrabat v hlíně a hledat pozůstatky dinosaurů. Po zesnulém manželovi získala nějaký majetek, starala se o svého syna. Na venkově se seznámila s jinou vrstvou lidí, obohacovalo ji to. Život o samotě, bez muže jí vyhovoval. Měla i nějaké nabídky k sňatku, ale Cora, jak se hlavní hrdinka románu jmenovala, byla příliš zrazena zesnulým manželem. Chtěla prostě začít žít a užívat život tak, jak to vyhovovalo jí. Její sen byl, aby byla zapsána v muzeu jako objevitelka pozůstatků dinosaurů, nebo nějakého nového druhu. Její idylku však naruší zvěsti o návratu nestvůry, obřího hada, jež přichází z moře a požírá vesničany.

Román se odehrává na konci 19. století v anglickém hrabství Essex, ve kterém se také narodila sama autorka knihy a prostředí tak důvěrně zná.  Mezi její další díla patří například Po mně potopa.

Oddechová kniha, jejíž děj plyne pomalu, střídá se podle ročních období a měsíců v roce. Dílo ukazuje, jak se žilo ve viktoriánské Anglii a jak nelze soudit lidi podle jejich práce či zaměstnání. Žebrák může morálně překvapit, stejně jako pastor zklamat. Život lidí z této knihy na můj vkus  někdy plynul až příliš klidně.

Vše se vším souvisí, vše se dá vysvětlit, nic se neděje jen tak. Někdy je ku prospěchu odpoutat se od svých zažitých zvyklostí a zkusit něco jiného ve svém životě. Přináší to obohacení, svobodu, poznání, přátelství a lásku: to je to, o co v této knize jde především. Je také zajímavé, že za jiných okolností by se někteří lidé nikdy nesetkali.

Výběrem románu Nestvůra z Essexu jsem určitě neudělala chybu, obohatil můj život o mnoho informací z té doby.

Román doporučuji všem, kteří, stejně jako já, nevěří na nadpřirozené věci.

 

About The Author