Select Page

Valdštejn a Lukrecie

Valdštejn a Lukrecie – Ota Filip

Ota Filip se narodil 9. března 1930 ve Slezské Ostravě. Otec německého původu ho nechal zapsat do německé školy. Po studiu gymnázia a maturitě nastoupil na místo redaktora Mladé Fronty, v roce 1951 byl odveden k „černým baronům“ pracovně technické prapory, kde se zapletl do připravovaného útěku, který nakonec vyzradil. Od roku 1974 žije v Německu, kde dostal i s rodinou německé státní občanství.

Napsal, většinou v němčině, dvanáct románů a překládá do němčiny českou prózu. Jeho prvotinou je román „Cesta ke hřbitovu“. V roce 2012 mu byla udělena prezidentem ČR „medaile za zásluhy“ v oblasti umění.

Jméno Albrechta Václava Eusetia Valdštejna je proslulé ve spojení s historií třicetileté války, kdy byl nejvyšším velitelem císařských vojsk. Ale v románu Valdštejn a Lukrecie se autor zaměřil na mladá léta, tehdy chudého šlechtice, který se oženil se starší bohatou ženou Lukrecií Nekšovou z Landeku.

Autor rozvinul dvě dějové linie, manželství z počátku 17. století a milostný vztah v současnosti mladého historika Martina Orsága, pátrajícího v archivech vsetínského zámku.

Děj čtenáře pohltí a zavede do minulosti, zároveň s hlavním hrdinou prožívá strasti obyčejného života, který sebou provází otázky cti člověka, moci, hledání lásky a postavení ve společnosti. Dokáže chudý šlechtic překonat věkový rozdíl své nevěsty a přijme bohatství, slávu a panství, které na něj čeká? To vše se dozvíte v této knize.

Kapitoly jsou přehledně očíslovány, kvalita papíru připomíná staré časy a je doplněná menšími ilustracemi. Román není příliš rozsáhlý, takže čtenáře rozhodně neodradí velká těžká vazba a jakmile se do něj začtete, poutavý příběh Vás nenechá vydechnout.

Doporučuji všem čtenářům, kteří se chtějí ponořit do dávných časů.

 

About The Author