Select Page

Co teď čteš? Detektivku

Ty tam jsou časy, kdy se tazatel na otázku, co dotyčný čte, dočkal odpovědí typu: Alchymistu či jiné dnes už klasické dílo. Čím dál častěji se naopak dočká odpovědi, že čte nějakou detektivku. Čím to tedy je, že zrovna nyní detektivky zažívají takový čtenářský boom? Na to se pokusím najít odpověď v následujících bodech.

1. Za prvé je nutné si uvědomit, že samotný detektivní žánr byl vcelku populární už před jeho samotným boomem, a tím pádem měl na čem stavět.
2. Samotný fakt, že se jedná o současný knižní fenomén, dělá také hodně. Lidé totiž obecně jdou často s davem a dělají to, co je v kurzu, jako třeba čtení detektivek.
3. Plusem je určitě i to, že většina detektivek je sepsána formou série, tudíž málokdy hrozí, že čtenáři zmizí oblíbené postavy či nějaká dějová linka hned po jedné knize, ale naopak je najde v dalším díle oné série. Čtenář tak získává určitou jistotu, kterou si ho autor získá. Díky tomu, že většina detektivek jsou série, vzniká nám i takový ten pocit těšení (těšení se na novou knihu) a zvědavosti, s čím přijde autor příště, zda se dokáže překonat a sepsat ještě lepší dílo.
4. Přiznejme si, že chceme v životě i trošku napětí, tak proč ho nezískat alespoň z knihy. Přece jenom detektivky by napínavé být měly.
5. Následující bod bude znít možná trošku šíleně, ale třeba mně nakonec dáte za pravdu. Představte si detektivku jako takovou pohádku hodně jinak, jako takovou pohádku pro dospělé, dejme tomu. Určitá podobnost tu je. Dobro vítězí nad zlem (nebo alespoň většinou, co se detektivek týče, u pohádek je tomu tak samozřejmě vždy). Za prince či princeznu si lze dosadit nějakého toho komisaře či komisařku. Stejně tak lze chápat třeba draka jako vraha či spolek zlých čarodějnic jako vraždící mafii. Princ je v pohádce za své chrabré hrdinství odměněn královstvím a detektiv je také odměněn, ať už povýšením či uznáním nebo samotným dobrým pocitem z dopadení vraha. Kladné postavy v pohádce i detektivce musí překonat určité překážky, aby došly k cíli. Dále mají na své cestě nějakého či nějaké pomocníky. V pohádce to je třeba zlatá muška, dobrá víla atd. V detektivkách jsou to svědkové či kolegové z kriminálky. Určitě bychom našli i další podobnosti mezi těmito žánry. K tomuto bodu tedy už jen to, že každý má rád pohádky, ale na druhou stranu vidět číst dospěláka například Sněhurku, tak si o něm kdo ví, co myslíme. A právě pro ně a nejenom pro ně tu jsou detektivky.
6. Detektivní žánr, co se obsahu týče, není nijak výrazně limitován, lze v něm najít skoro cokoliv (popis přírody, vraždy, milostnou romanci, vysvětlení nějakého jevu atd). Tím pádem si v ní každý čtenář může něco najít a i samotný autor má plno možností o čem psát.
7. Prim u detektivek hraje rozhodně i jejich lehká dostupnost. Najdeme je víceméně v každém knihkupectví a knihovně.
8. Nejedná se ani o nějaké drahé čtivo. To však berme s rezervou, jelikož přece jenom dohromady za celou knižní sérii zaplatíme už trošku víc, ale jednotlivě za každý díl moc peněz neutratíme, ve srovnání třeba s lékařskou či jinou odbornou literaturou.
9. Detektivky, ale ne všechny, pak lze považovat za aktuální literaturu, protože částečně reflektují i současnou společnost, trendy a další věci. I to je pro někoho plusem. Jistojistě to pak platí i naopak. Díky několika knihám se podíváme do minulosti, to zase může vyhovovat jiným čtenářům.
10. Vesměs se pak jedná o kvalitní literaturu a nehrozí tak, že šáhnete po nějakém braku.
11. Každá jednotlivá kniha většině čtenářů nezabere moc času, rozsahově se detektivky totiž pohybují obecně mezi 300 až 500 stranami. Žádná lejstra, co mají tisíc stran, tu opravdu nehrozí.
12. Na detektivky člověk chtě nechtě snadno narazí, jelikož se na tento typ literatury vytvářejí hojné reklamy a často jsou i ve slevě v knihkupectví. Oproti jiným knihám také zaujmou samotnou knižní obálkou.
13. Pro čtenáře se jedná o nové prostředí, ve kterém se nejspíš nikdy v životě nebude pohybovat. Tudíž ho rád objevuje. Nejsou to žádné příběhy z práce či zážitky z tábora, tedy vesměs něco, co zažil skoro každý.
14. Dnešní společnost obecně je naladěná na krimi vlnu. Jen si vezměte, kolik krimiseriálů se vysílá v televizi, nemluvě o filmech s kriminální tématikou. A takhle bych mohl pokračovat dále. Jednoduše je toto téma v současné době v kurzu.
15. Nehrozí vám, že byste u této literatury narazili na malý výběr. Pokud se vám nelíbila jedna kriminálka, vždy lze sáhnout po jiné.
16. Nechci tu rozhodně jednomu nakladatelství dělat reklamu, nicméně i nakladatelství Host je důvodem, proč je tato literatura tak populární. Důvod? Vydává totiž všechny ty současném a skvělé autory detektivek (nevydává zde své knihy pouze Jo Nesbø). Čtenář tak vše najde na webových stránkách tohoto nakladatelství a nemusí dané autory a tituly složitě hledat jinde. I tohle vidím jako velké plus.

Co napsat na závěr? Snad jen to, že mně v těchto bodech dáte za pravdu a třeba si i přečtete nějakou tu detektivku.

About The Author

Martin Klíma

Můj osobní názor na čtení knih je takový, že beru knihy jako nový další svět. Svět který objevujeme, ale někteří z nás se do něj i velice rádi vracejí. Jako první mě doslova a do písmene uchvátilo dílo Petr a Lucie od Romaina Rollanda. Po jeho přečtení jsem začal opravdu každý den číst. Momentálně jsem se zamiloval do severských detektivek. Z nich mám nejradši ty od Larse Keplera, Stiega Larssona, Henninga Mankella či Karin Fossumové. Z děl od českých autorů mám velmi rád tituly Sněžím od Pavla Kohouta a Tichou poštu od Jiřího Stránského.