Select Page

Malý princ

Malý princ

Malý princ
Antoine de Saint-Exupéry

Když jsem tuto knihu vzal do rukou, byl jsem trochu skeptický. Přece jen ji většinou najdete v sekci pohádky pro děti. Touha dozvědět se, co na této knize všichni mají, mě ale nakonec donutila si ji přečíst.

Antoine de Saint-Exupéry tuto knihu psal v nejhorším období svého života, v době, kdy jeho kamarádi umírali v leteckých bojích o Francii, v době, kdy ve světě vládl chaos. Temná doba však autora Malého prince nezlomila, naopak ho dovedla ke stvoření opravdového skvostu.

Kniha vypráví o malém klučinovi s blonďatými vlasy, jenž létá z planety na planetu, aby poznal, zda najde lásku větší, než jakou mu dávala květina na jeho domovské planetě. Dalo by se ovšem říci, že z cesty je zklamaný, protože to, co vidí v ostatních světech, není příliš láskyplné. Malý princ nikoho nepoučuje, naopak on je tím, který je celou dobu poučován o životě. Až na sedmé planetě, tedy na Zemi, se seznámí s liškou, která mu ukáže jak opravdu milovat. Malý princ celý svůj životní příběh vypráví kdesi v africké poušti ztroskotanému pilotovi. Poví mu ale vlastně mnohem více než pouhý příběh, sdělí mu tajemství, které kdyby všichni uměli používat, bylo by na světě krásně, a sice tajemství dobrého srdce, lásky a dobra.

A proto všechno by se dal Malý princ považovat jak za knihu pro děti, tak za poučnou literaturu pro dospělé. Kdo Malého prince někdy četl, určitě má na tuto knihu pozitivní vzpomínky a věřím, že i já se k ní jednou budu chtít zase vrátit.

About The Author

Filip Volovec

Jmenuji se Filip a věnuji se sportu, hudbě a zábavě s kamarády. Ovšem nepohrdnu klidným odpolednem nad hezkou knížkou.