Select Page

Stačí vtipné hlášky k dobrému příběhu?

Stačí vtipné hlášky k dobrému příběhu?

Douglas Adams. Stopařův průvodce po Galaxii. Když slyším tato slova, vybaví se mi spousta smíchu, skvělých hlášek, zábavy, vtipných tvorů a hlavně vesmírné dobrodružství. Třetí díl průvodce Život, vesmír a vůbec všechny tyto položky má, tak proč mi nepřipadá tak skvělý jako předešlé díly?

Příběh Spotařova průvodce Galaxií je tentokrát trochu „vážnější“, jelikož hlavní protagonisté knihy musí? zachránit celou galaxii před nepřátelským druhem, který chce vesmír zničit, jelikož ho nedokáží pochopit.

Ze začátku knihy všechno běží lehce, jako v prvním a druhém díle. V druhé části už jsem se začala lehce zadrhávat a příběh mě nudil. Pro Adamse je typické, že v jeho knihách je hlavní příběhová linie a spolu s ní ještě vycpávkové příběhy, které s příběhem zase tak moc nesouvisí (nebo se souvislost ukáže až později) a mají čtenáře hlavně pobavit. Podle mě tento příběh autor vycpával až moc a hlavní příběh zbytečně natahoval.

Také chování postav mi v některých chvílích doslova vadilo. Nikdy jsem si nevšimla, že by Ford Prefect byl až tak bezstarostný, že by na všechno zvysoka kašlal a Artur, i když vím, že nechápavost má v popisu práce, neustálé omílání jeho nechápavého výrazu mi docela lezlo na nervy.

Přes všechno pokulhávání v příběhu jsou však Adamsovy hlášky prostě a jednoduše boží. Takže ne, vtipné hlášky nestačí k dobrému příběhu, ale u Adamse stačí k dobré knize. Proto bych knihu doporučila hlavně milovníkům „absurdního“ humoru a sama si s chutí přečtu další díly.

Zajímavost: Víte, že Adamse údajně napadl příběh Stopařův průvodce Galaxií, když ležel opilý v poli a díval se na hvězdy? Dle mého názoru to leccos vysvětluje :)

About The Author

Karolína Varmužková

Ráda čtu knížky (hlavně fantasy a dystopie, někdy trochu sci-fi) a nevadí mi ani komix. Taky ráda poslouchám rockovou muziku a sleduju seriály s podobným zaměřením jako u knih. Miluju modrou barvu, vodu, sníh a slunce. Jsem ráda se svými přáteli, ale jinak jsem tak trochu vlk samotář.