Select Page

Peklo – podle Danteho Alighieriho

Inferno
Dan Brown

Dan Brown napsal další pokračování dobrodružného příběhu Inferno, kde má hlavní roli symbolik, Robert Langdon. Knihu vydalo nakladatelství Argo roku 2014. Této knize předcházely tři další příběhy, a to Andělé a démoni, Da Vinciho kód a Ztracený symbol.

Dan Brown je americký spisovatel trihlerů. Pro jeho tvorbu je typické, že se pohybuje na pomezí reality a fikce. Často píše o historických zápletkách, symbolech, tajemstvích a rébusech.

Robert Langdon se probouzí v nemocnici se střelnou ranou na hlavě. Zjišťuje, že se jej kdosi snaží zabít, ale netuší proč. Langdon se tak na útěku postupně snaží rekonstruovat události předchozích dnů. Jediné vodítko, které má, je tajemná hádanka ukrytá na pozměněné reprodukci Boticelliho obrazu.

Brown si dokázal dobře pohrát s vlastním stylem – úvod knihy působí velice strojeně jak kulisová pohádka, nicméně čtenář přistupuje na to, už když knihu otevírá, že nebude číst Shakespeara, ale zábavný titul; načež se mu Brown vysměje s tím, že mu mělo dojít, že nečte až takový brak, a že všechno skutečně nastrojené bylo.

Alternativní vysvětlení událostí je bohužel násilné a strojené ještě více, především pokud si domyslíme, jak účelovou selekci rozhovorů postav musel Brown použít, jen aby udržel křehkou iluzi pohromadě a následně mohl vytáhnout z rukávu svůj slavný dějový zvrat.

 Inferno je zábavná a příjemná kniha. Tempo je adrenalinové, historické kulisy zajímavé – a co na tom, že s dějem nesouvisí. Dokonce i závěr knihy, kde se vše oproti očekávání nevrací do starých kolejí, čtenáře mile překvapí.

About The Author

Angelika Ryšavá

Knihy miluji už od dětství. Jsou mojí součástí. Nejraději mám historické romány nebo detektivky. Ale ráda si přečtu i dramata od Shakespeara. Ale moje nejoblíbenější kniha je Šifra mistra Leonarda od Dana Browna. K této knize se vždycky vrátím.