Select Page

Nové povídky – Zdeněk Svěrák

Nové povídky – Zdeněk Svěrák

Nové povídky
Zdeněk Svěrák

Rozhodla jsem se přečíst druhý soubor povídek od Zdeňka Svěráka. Hledala jsem v knihovně méně náročnou a humornou literaturu, a do oka mi padla tahle tenčí knížka s prostým názvem a jednoduchou vazbou. Byla jsem plná očekávání a zvědavosti, jakým stylem píše Zdeněk Svěrák, jelikož ho znám pouze jako herce televize či zpěváka z rádia.

Obsahem knihy je devět povídek na různá témata. Například zobrazuje hádku důchodců v supermarketu, Betlémské světlo, „burana“ při návštěvě sanatoria pro duševně choré. Hodně mě zaujal taxikář, který mluví zásadně spisovně. Dokonce se podíváme do lázní, i se projedeme vlakem a tramvají v centru Prahy.

Na první pohled jednoduché zápletky, které pan Svěrák učinil výjimečnými, se čtou skoro samy.

Povídky ve mně občas vyvolali pocit lehkého smutku, například když už stará manželka nemůže snést svého senilního a lakomého manžela, který ji v mládí tak učaroval svým šarmem. Ale jako u většiny příběhů končí i tahle povídka velmi úsměvným a vtipným koncem, který vám však nebudu prozrazovat.

Líbí se mi, jak autor dobře vystihuje život, jaký je, ne vždy lehký, ale na závěr by se člověk nad problémy měl pousmát.

Do čtení jsem se nemusela vůbec nutit, přelouskala jsem knihu při pár cestách autem a určitě bych ji doporučila všem, kteří mají rádi oddechovou literaturu inspirovanou životem.

About The Author