Select Page

Když na dveře zaklepe Scarlett…

Když na dveře zaklepe Scarlett…

Grégorie Delacourt je francouzský prozaik, který se stal majitelem úspěšné reklamní agentury. Jenže nechtěl psát pouze reklamní slogany, a proto se rozhodl napsat také autobiografický román „Rodinný spisovatel“. Dalšími  jeho knihami jsou „Seznam mých přání“ a poslední „Na první pohled“.

Knihu „Na první pohled“ u nás vydalo nakladatelství Host v roce 2014.

Hlavní hrdina Arthur Dreyfuss je dvacetiletý automechanik, který žije sám v domě v Pikardii. Vede celkem obyčejný život, rád se dívá na televizi , a hlavně ujíždí na velkých ňadrech. (To zjistíme hned v první větě). Jednoho večera se však všechno změní.

Zaklepe mu na dveře celosvětově známá herečka Scarlett Johanssonová, otevře jí Artur  ve svých šmoulích trenkách a nemůže uvěřit svým očím.

Tráví společně několik dní a přitom se poznávají. Arthur se dozví, že není opravdová Scarlett Johanssonová, nýbrž Jeanine Foucamprezová. Je jí neskutečně podobná, avšak  Jeanine by si přála být sama sebou, nechce být někým jiným. Bohužel je terčem sexuálních choutek mužů. Začalo to už v jejích devíti letech, kdy ji fotil nahou její nevlastní otec a matka s ní kvůli tomu už nikdy nepromluvila.

Arthur však také nemá lehký život. Když byl malý, jeho mladší sestru smrtelně pokousal dobrman. Otec šel do lesa  a už se nevrátil. Jeho matka se kvůli tomu stala alkoholičkou a zešílela.

Společně ale zapomínají na své problémy a je jim dobře. Vše se pokazilo jednoho dne, kdy Arthur ze spánku pronesl „Scarlett“. To Jeanine velmi ranilo, nasedla do auta a úmyslně se vybourala, přičemž náraz nepřežila.

Arthur nechtěl bez její tváře žít, proto odletěl najít slavnou herečku Scarlett, aby jí řekl, co se stalo. Avšak když ji spatřil, beze slova se obrátil.

Tuhle knížku bych ohodnotila kladně. Prvně jsem si byla téměř jistá, že příběh skončí klasickým šťastným koncem. Všechno tomu přímo nasvědčovalo, jak k sobě hořeli láskou. Tragický konec mě však velmi překvapil, takový rychlý zvrat bych nečekala, ale musím uznat, že to celou knížku odlišilo od fádní červené knihovny.

Také chci zmínit první větu v knize „Arthur Dreyfuss měl rád velká ňadra.“ Dost jsem se zarazila, začala jsem pochybovat o slušnosti knížky. Někoho by to možná odradilo a už by nečetl dál, ale ve mě to naopak vyvolalo zvědavost, co se bude dít dál.

Autor  dobře vystihl fakt, že všechno se netočí jen kolem krásy. Krása může být někdy v životě na obtíž. A také, že slova mohou pomáhat, ale i ubližovat. V tomhle příběhu stačilo jen jedno a celý život se tím převrátil a zničil.

Kniha se mi četla dobře, jelikož má krátké kapitoly a tím nabýváme dojmu, že čteme rychleji. Párkrát se vyskytnou i nějaká anglická slovíčka, ale pokud neumíte anglicky, tak to ničemu nevadí, nejsou tam nijak podstatná.

Nesmím zapomenout vyzdvihnout ani obálku, která se mi velmi líbí. Ten kontrast červené barvy se opravdu povedl.

Co mi však vadilo, byly zbytečně dlouhé popisy, například měst nebo celebrit, to si autor mohl odpustit, odvádělo to pozornost od samotného děje. Chtěl asi zaznamenat své myšlenkové pochody, ale mě osobně to přišlo nevhodné.

zakoupit host

About The Author