Select Page

Ponurý odkaz

Pálenka, prózy z Banátu
Matěj Hořava

Pálenka, prózy z Banátu je soubor melancholických krátkých povídek, které tvoří nostalgickou a místy  až  smutnou  vesnickou  atmosféru. Autor se v průběhu celého díla v  myšlenkách  vrací zpátky  do své rodné vlasti, uvažuje o ztracených  ženách či dětství.

Hlavním  hrdinou je mladý moravský  učitel přijíždí do jedné jedné z Rumunských  vesnic v  níž se mluví  česky. Postupně si  však  uvědomuje že  zapadnou mezi místní je takřka nemožný  úkol. To  ho  deprimuje a on se v návalech smutku vrací do  minulosti  kdy měl spokojené  dětství  v  na  Moravě.

Atmosféra díla  je  sice  levice  zajímavá jenže příběhy  jsou  tak  krátké a děj tak rozmělněn  v  melancholii či  nostalgických vzpomínkách  že je velice těžké vžít se do děje. Není  to  tedy  vyloženě jednoduché čtení takže mnohé  z  čtenářů by  to mohlo  odpudit.  Hledáte-li však  o něco  těžší avšak  o  to  propracovanější  dílo  Pálenka je něco pro  vás.  Povídky máji  pořad  velice  dobrý spád. Kdybych měl  vybrat  jednu,  která  by celé dílo reprezentovala, tak  je  to pravě Pálenka  po  níž  je celá  kniha pojmenovaná. Je  velice poutavá děj  vám  sice prozrazovat  nebudu ale můžu vám  jí  vřele  doporučit. Jen  kladně se také můžu vyjádřit  k přebalu knihy. Ten  Velice  dobře koresponduje s dějem protože  jako celá  kniha  je  laděn  velice depresivně což je na  přebalu  jasně  vidět.

Kniha  je tedy  zajímavá ovšem moc rozkouskovaná do  jednotlivých  příběhů. Celá  kniha je  tedy vítaným zpestřením každodenní četby.

About The Author

Dominik Klimeš

Je mi šestnáct let a studuji na střední škole. Jsem sportovně založený, přátelský typ. Neopovrhnu ovšem ani literaturou. Moje nejoblíbenější žánry jsou fantasy a sci-fi. Poslední dobou hodně čtu například Zaklínače od Sapkovského. Mezi mé záliby patří rovněž psaní různých povídek.