Select Page

Vodní andělé

Vodní andělé

Vodní andělé
Mons Kallentoft

Kniha, kterou jsem si donesla k recenzi má poetický název Vodní andělé, avšak tím veškerá poetika končí.  Švédský autor knihy Mons Kallentoft zvolil velmi závažné téma – nelegální adopce dětí a případně prodej dětí z rozvojových zemí pedofilním jedincům. Toto téma je doprovázeno vedlejšími zdánlivě méně podstatnými jako je několikanásobná vražda, závislost na alkoholu, rodičovská zodpovědnost, vztahy dospělých lidí atd.

Už od prvních řádků čtenář chápe, že kniha je složitým psychologickým dramatem, které se odvíjí ve více liniích, tedy v žádném případě oddechovou četbou na dovolenou.  Zatímco první odstavec popisuje nález dvou mrtvých těl ve vířivce, druhý je vnitřním monologem vyšetřující komisařky a třetí popisuje pocity zavražděných. Je poměrně velmi složité vnímat na jakém vývojovém místě se zrovna čtenář nachází. Neni nic neobvyklého, že některé stránky musí čtenář přečíst I dvakrát.

Autor vytvořil dějově, čtenářsky I tématicky náročnou knihu, kterou by měl brát čtenář do rukou s vědomím, že pozitivní je maximálně název.

Mě samotné se kniha sice líbila, ale přiznávám se, že bych si ji podruhé nečetla, neboť se jedná o velmi náročnou četbu a odpočinek bych s ní nehledala. Kniha však zaujme každého milovníka komplikované psychologicky laděné dektivní literatury.

About The Author