Select Page

Z moha úhlů pohledu

Z moha úhlů pohledu

 Kniha čtivá a zajímavá. Je pravda, že do konce první poloviny knihy se nic nedělo a děj se trochu vlekl, popisů tam opravdu bylo trochu moc. Skoro to vypadalo, jako kdyby spisovatel psal a psal a pak si vzpomněl, že by se v knize mělo něco dít.

Zapeklité je jak vyšetřování, tak i tato recenze. Děj je velice rozlehlý a spletitý, a tak jsem se rozhodla, že recenzi rozdělím na dvě části a to za I. a II. Za prvé máte informace o obětech a za druhé máte, co zažívá sám hlavní kriminalista Marthaler.

1. Vyšetřování vraždy, nebo lépe vražd.

Postupně jsou zabity tři oběti: zubařka, jedna omylem (nájemnice bytu) a masérka. Zubařka a masérka jsou zabity velice sadistickým způsobem a poté vystaveny.

  • oběť zubařka – Gabriela Haslerová, trochu v dluzích a zasnoubená, noc vraždy předcházela dnu jejích narozenin. Nikdo o ní však nic neví, akorát se policie dozví, že se jí rodiče zřekli, kvůli jejímu „nevhodnému“ způsobu života. Ale co to bylo za život, by se mohli dozvědět jen od jedné ženy a to od její kamarádky ze studií, ale ta je zrovna na cestách, což se dozvědí trochu jinak, než by si přáli. Oběť měla být kamarádka Gabriely, Stefanie Wolframová, ale vrah jaksi nevěděl, že odjela na dovolenou od života někam do Austrálie a v bytě zatím bydlí jedna slečna z agentury. Komisař, který vede vyšetřování, s obětí zrovna telefonuje, když jí někdo zastřelí.
  • oběť masérka – Andrea Lorenzová, žije „normální“ život, má syna a zrovna v den vraždy mají s manželem výročí, sice jsou trochu v dluzích, ale Andrea dobře vydělávala. Oběť je nalezena díky zavolání na tísňovou linku. Anonym jim sdělí, kde se oběť nachází a pak nakousne, že i viděli vraha. Kvůli tomu se rozhodnou volajícího najít, díky zvukům z nahrávky nakonec najdou Maru, od které zjistí jméno Tobi, kterého honil vrah, když ho spatřil, ale nakonec mu Tobi utekl. Komisař se s Marou domluví, že ji nikdo nebude sledovat a ať si s Tobim promluví a dal jí svoji vizitku. Mara Tobimu zavolá, ale ten si myslí, že ho policie našla, když uvidí hlídkový vůz pod oknem, a tak se rozloučí s dědou, dá ho Maře na starost a dává se na útěk na svém novém červeném kole.

2. Život hlavního komisaře Roberta Marthalera

Život komisaře obrátí naruby dvě věci, jedna opravdu sadisticky vystavená mrtvola a příjezd jeho přítelkyně Terezy, kterou nestihne vyzvednout na letišti a ta se mu pak neozývá…Komisař Marthaler je na prahu vyšetřování jednoho z nejsložitějších případů v dějinách Frankfurtu, ale jako kdyby svět nechtěl, aby případu přišel na kloub, nejdříve strach o Terezu, pak vytopení nové budovy policie a ještě mu hodí na krk nového kriminalistu Tollera, se kterým má Marthaler nevyřízené účty a na konec to nejhorší, kvůli tomu, že se oprávněně rozzlobí na tiskové konferenci, ho postaví mimo službu. Nemůžeme však zapomenout na to, že se komisař rozhodne zhubnout, a tak začne běhat v městském parku a pak také více jezdit na kole.

Když začne řešit případ se svým týmem, hned je mu jasné, že to nebude jednoduchý a rutinní případ, proto jim jejich navyklé a zastaralé praktiky nebudou nic platné. Nejdříve prověří staré kriminálníky, kteří byli označeni jako sadisti a jeden se zdál vyhovující, nakonec však zjistí, že „jen“ prodával fotky nahých malých dětí a vrah to určitě není. Mezitím najde další vodítko a to, že své oběti nutil oblékat se do svatebních šatů. Zvláštní však je, že ač jsou ženy neskutečně domlácené, tak nejsou znásilněny a z toho se dá leccos vyvodit.

Kdo nakonec bude vrah? Kam až se policisté dostanou, byl to její učitel, nebo nakonec všechny cesty vedou zpátky k policii? Že by byl vrah z jejich řad, to snad ani není možné, nebo by to mohla být pravda…

zakoupit host

About The Author

Zuzka Floderová

Řekla bych o sobě, že jsem typický knihomol. Nejraději mám fantasy, detektivky a sem tam i něco z červené knihovny na odlehčení, ale po pravdě přečtu cokoliv, co mi kdo dá. Nejradši mám ale knihy, kde se z hlavní postavy, káčátka, stane labuť. Nejkrásnější příkladem a mou nejoblíbenější knihou bych řekla, že je Jana Eyrová od Charlotte Brontë.