Select Page

Plavec

Plavec

Plavec
Joakim Zander

Je to kniha, která ve vás vyvolává silné pocity lítosti a smutku nad určitými etnickými skupinami. Knihu plavec napsal švédský spisovatel Joakim Zander a jedná se o jeho prvotinu. Zajímavostí je, že autor čerpá ze svého vlastního života, protože dětství prožil v Sýrii a Izraeli, kde se příběh románu odehrává. Dozvíte se tedy hodně o mezinárodních vztazích a boji s terorismem.

Příběh sleduje osud současně několika postav. Začíná v osmdesátých letech v Damašku, v hlavním městě Sýrie, kdy americký špion opouští své dvouměsíční dítě kvůli jeho bezpečí. Celý život si to potom vyčítá. Snaží se zapomenout. Právě proto vyhledává nebezpečí a cestuje do takových oblastí jako je Irák nebo Afghánistán.

Další postavou je Klara Wallddéenová, která je zaměstnaná v Evropském parlamentu. Po několika letech se jí ozve její bývalý přítel Mahmúd Šammúš, který ji žádá o pomoc, protože je v pořádném průšvihu. Je po něm vyhlášeno celostátní pátraní. Zjistil totiž nějakou informaci o tajných amerických operací a CIA se snaží za každou cenu zabránit tomu, aby to poskytl veřejnosti.

Jedná se o skvělý špionážní thriller. Příběh je vyprávěn jak v ichr-formě (z pohledu Wallddéenové a Šammúše), tak v er-formě.

Kniha má více linií vyprávění, které na první pohled nic společného, ale v průběhu děje se navzájem prolínají. Zanderova kniha neslouží jen k odpočinku, ale i k přemýšlení. Byl jsem z ní naprosto nadšen.

About The Author