Select Page

Útěk z pekla

Útěk z pekla

Každý slyšel o tzv. pracovních táborech, které používal Hitler ve 2. světové válce. Mnozí lidé žijí v domnění, že od té doby už nikdo v takových podmínkách nepřežívá. Ovšem kniha amerického publicisty Blainea Hardena vás vyvede z omylu.

Kniha nás provází životem Shin Dong Hyuka (v počeštělé verzi Sin Tong-hjok), který se narodil a vyrůstal v Severokorejském pracovním táboře, ve kterém by podle zdejších zákonů měly být i jeho děti, jejich děti by poté už byly jakožto tzv. vyčištěná generace podle všeho propuštěny.

Shin až do svých třiadvaceti let nevěděl nic o tom, jaký je život za branami tábora, neznal lásku a ani život bez neustálé práce. Ovšem vše se změnilo po seznámení se s dalším vězněm, který z venku pocházel a který Shinovi vnukl nápad na útěk z tábora, nutno podotknuti, že snad nejhlídanějšího ze všech.

Kniha není z těch, které zaujmou jenom obálkou a anotací. Naopak jde o dílo, které by si měli přečíst snad všichni. KLDR je pro většinu lidí stále velkou neznámou. Kdo nemusí, ten se o ni nezajímá. Ovšem mělo by to být právě naopak. KLDR je ukázkou toho, co by lidé nikdy neměli dopustit, aby se stalo skutečností.

Jak už z popisu vyšlo najevo, rozhodně se nejedná o knihu, která by byla pro každého. Útěk z tábora 14 je surové vyprávění o životě v severokorejském táboře. Jsou popisovány jak ty kladné, tak i ty záporné věci a věřte, že těch kladných nijak moc není.

Jde vlastně o takovou prosbu o pomoc, protože vždy budou součástí našeho společenství vážné problémy, které by se měly řešit. A hlavně, o které by se mělo zajímat v rozsáhlejším spektru, než doposud.

Jediné mínus, které na knize spatřuji, je to, jakým stylem je psána. Některé zápisy řadí autor jinak než chronologicky, a tak je možné se v tom chvíli ztrácet, ovšem svoje hlavní poselství kniha předá i přes tohle všechno.

Mohla bych tu knihu vychvalovat do nebes, ovšem faktem zůstává, že nakonec nevím, co přesně bych o ní řekla. Jde o velmi poutavý příběh, který od začátku do konce šokuje a nutí člověka přemýšlet nad tím, že má vlastně štěstí, že žije v zemi, která nemá takový pohled na svět, jaký má Severní Korea.

Příběh Shina mě zasáhl hodně proto, že jsem si jeho prostřednictvím představila, jaký by byl život, kdybych se narodila v místě jako on. Jako malé dítě vidět popravy, být mučena i za věci, o kterých nic nevím.

Rozhodně jde o knihu, kterou by si měl každý přečíst, už jenom kvůli tomu, aby věděl, co za zvěrstva se dějí v zemích, o kterých se většinou moc nemluví.

About The Author

MaiQa Závodná

Se čtením jsem začala už ve chvíli, kdy jsem se v první třídě naučila číst, ale kladný vztah ke knihám jsem měla snad už od narození a to hlavně díky mé matce. Až do třetí třídy jsem četla spíše knihy s hrdinkami mých let, ale potom jsem se dostala i ke čtení literatury pro dospělé, protože dětské mě už přestávaly bavit. Asi v sedmé třídě jsem našla kouzlo fantasy, později jsem přešla na young adults (mladistvé) literaturu, ale i tak stále vyhledávám hlavně knihy s fantasy tématikou. Už nějakou dobu nemám žádného úplně oblíbeného autora, ale mezi mé oblíbené rozhodně patří Suzanne Collins, Richelle Mead, Karolina Limrová a stále ještě Thomas Brezina, od kterého jsem četla skoro všechny knihy.