Select Page

Čachtická paní

Čachtická paní
Jožo Nižnánsky

Povídek a báchorek o Čachtické paní bylo slyšet i vidět už hodně. Hlavním tématem této knihy z roku 1903 od slovenského autora populárních historických románů a pověstí, Joža Nižnánského, je krutost šlechtičny, která se nezastavila před ničím a před nikým.

Tento krvavý román, slavný slovenský horor o sadistické hraběnce, čerpá látku ze skutečných událostí 16. a 17. století a rozhodně není určen mladistvým a dětem, protože jsou chvíle, kdy vás studeně zamrazí nad krutostí čachtické bestie, zvláště, představíte-li si, že se vše mohlo skutečně odehrát.

Když jsem se ponořila do prvních řádek Čachtické paní, byla jsem velmi mile překvapena. Kniha se dobře četla a chápu, proč je považována za slovenský bestseller od tohoto spisovatele. A taky je u tohoto díla znát, že kniha je mnohem lepší než filmové zpracování. Děj pochází z
16.–17. století a je nabitý nejen zajímavými historickými a dobovými fakty, ale především napínavým až detektivním příběhem. Jeho vyvrcholením je nekonečná až chorobná touha Čachtické paní být za každou cenu krásnou. Kniha vás zavede přímo do života kruté uherské šlechtičny, Alžběty Báthoryové, a ke skutkům vykonaným v Čachticích. Lidé kolem ní ji nenáviděli a báli se jí i jejího pomocníka, ohavného služebníka s hrbem na zádech, Ficka. Osud ostatních postav, jako jsou Jan Kalina, Eržika Příborská nebo Andrej Drozd, vás taky nenechá chladnými. Spousta lidí se snažila proti jejím krutostem bojovat, ale jedinou jejich účinnou zbraní bylo povolat palatina, Juraje Thurza, který ji přistihl při činu. A při jakém? A jak to s krutou tyrankou, která zavraždila přes 600 dívek, aby se vykoupala v jejich mladé krvi, dopadlo? Je možné, že by mohl někdo tak krutý v té době existovat?

Neváhejte a dopřejte si tuto knihu. Já si ji přečetla už mnohokrát a moc ráda se k ní vracím. Alžběta Čachtická z Čachtic pro mě nikdy neumře a dokonce se chystáme na výlet do Čachtic, protože mě zajímá, kde se vše odehrálo.

About The Author