Select Page

Jednou jsi dole, jednou nahoře…

Jednou jsi dole, jednou nahoře…

Příběhy skutečné odvahy
Bear Grylls

Kniha Příběhy skutečné odvahy od Beara Gryllse není autobiografickým románem o autorech písně Jiřím – Voskovci a Janu Werichovi, ale sbírkou 25 příběhů o tom, jak se každý z hrdinů příslušné kapitoly ocitl dole či přímo sáhl si na dno.

Auto knihy Edward Michael Grylls (přezdívaný Bear) byl na hoře nejednou – konkrétně ve svých 23 letech zdolal Mount Everest a stal se tak nejmladším Britem, který získal ve velmi „útlém“ věku nadhled z nejvyšší hory světa. Bear je dobrodruh, bývalý výsadkář, moderátor, dokumentarista, korventní kapitán, zkrátka člověk, který toho má za sebou mnoho a proto se ve své knize zaměřil na lidi, kteří jej svou dobrodružnou povahou, odvahou a chutí nevzdát se, inspirovali.

Co to znamená sáhnout si na dno svých sil? Co to znamená nevzdát se a bojovat? Co to znamená přežít? Na tyto otázky odpovídá kniha v každém z příběhů – mužů i žen, jejichž život byl poznamenán nečekanou událostí, hraničící mezi životem a smrtí.

Kniha nás zavede na roztodivná místa do různých časových období – máte možnost navštívit pralesy, džungle, oceán i velehory. Průvodci těmito místy jsou cestovatelé, váleční zajatci, sportovci, ale i běžní lidé, kteří se dostali do nezávidihodné situace.

Příběhy jsou psány srozumitelně, čtení je rychlé – autor se zbytečně nepozastavuje nad detaily ze života a čtenáři „servíruje“ přímou akci. Pokud čekáte soubor autobiografií, budete zklamáni a berte tuto knihu spíše jako rozcestí, kam, v případě zájmu, dál ubrat svou čtenářskou pozornost.

Každý z hrdinů, kterému je věnována kapitola je zobrazen na úvodu na černobílé fotografii. Tento vizuál je dodržen i v rámci přebalu knihy s fotkou autora. Při důkladnějším přezkoumání si všímavý čtenář všimne, že jsou autorovy oči dobarveny modrošedou – což je důmyslné.

Proč číst tuto knihu? Kniha není nijak novátorská – o některých hrdinech jste již určitě slyšeli, o některých jste možná i viděli film. Cílem stejně tak ani není stručný návod v několika krocích jak přežít v nečekaných situacích.

Myslím si, že posláním knihy nebylo sdělit něco úplně nového, objevného – spíše se zaměřit na sílu vnitřní motivace a schopnost nevzdát se, chuť žít a přežít.

I když se nevydáváte na objevné strastiplné cesty do neznáma, nejste v cizinecké legii, nejste tajný agent, dobrodruh, nevyznáváte adrenalinové sporty – tak zcela jistě přečtení této knihy pro Vás bude znamenat minimálně uvědomění si jedné a zásadní věci. Vždycky totiž může být ještě hůř…

About The Author

Přemek Doležal

Rád si přečtu jakékoliv slovo, větu, sloupek, povídku, knihu… zkrátka vše, u čehož dávají písmenka smysl a jsou poutavým příběhem. Ke knihám všeho druhu – od ilustrovaných až po ty psané - mám kladný vztah a čtením se rád odreaguji. Nejoblíbenějšími knihami jsou Malý princ, Stařec a moře a Myšlením k bohatství.