Select Page

48 cvičení k meditaci

48 cvičení k meditaci

48 cvičení k meditaci
Sri Chinmoy

48 kartiček s meditačním cvičením?  Co s tím? To byly mé myšlenky, když se mi dostal do rukou balíček karet od Sri Chinmoy z oblasti meditačního cvičení. Tak to udělám tak, že v následujících 48 dnech vyzkouším doporučení z každé jednotlivé kartičky. Ale ouha, již po týdnu jsem pochopila, že to nebude tak jednoduché a na zvládnutí kartičky mnohdy nebude stačit jeden den ani jeden týden. Z počátku byly úkoly více méně jasné, i když obtížně proveditelné. Hned první kartička mi uložila pro mne velmi obtížný úkol a to zlepšit soustředěnost, koncentrovat mysl a „odpojit“ se od všech myšlenek. Ale ouha, hlavu mám jako dálnici, kde se prohání jedna myšlenka za druhou a tuto mašinérii se mi nedařilo vypnout. Když člověk zdolá tento „první stupínek“ nazvaný ZLEPŠENÍ KONCENTRACE, tak se dostává dál ke kartičkám, které se věnují ZTIŠENÍ MYSLI, poté se dostáváme k DECHOVÝM CVIČENÍM, OPAKOVÁNÍ MANTER, OTEVŘENÍ DUCHOVNÍHO SRDCE, VIZUALIZACÍM, MEDITACI NA DUCHOVNÍ VLASTNOSTI, MEDITAČNÍ CVIČENÍ PRO SPORTOVCE, MEDITAČNÍ CVIČENÍ PRO KAŽDODENNÍ ŽIVOT. Každá sada doporučení má své motivační vyobrazení, např. ZLEPŠENÍ KONCENTRACE má vyobrazenu svíčku. (Lidé se prý dříve při pohledu do ohně soustředili, tak možná proto.) No a u obrázku je text, který popisuje, co je cílem dané sady. A když kartičku z dané sady otočíme, dostáváme již konkrétní doporučení. A zde začíná pořádný kus práce. Můžu říci, že čím dále jsem se dostávala (pro přehlednost jsou kartičky číslovány, takže se nám nemůže stát, že ztratíte směr a přejdete na náročnější úroveň, než na kterou jste připraveni), tím více jsem se zapotila, neboť text na kartičkách mi začínal být více a více nejasný. Četla jsem jej dokola a dokola než jsem našla cestu, jak to dané doporučení uchopit. Závěrečná část s krásným názvem MEDITAČNÍ CVIČENÍ PRO KAŽDODENNÍ ŽIVOT my však doposud zůstalo ukryto. A tak to vidím tak, že budu pokračovat ve cvičeních, dokud je nedovedu k pověstné dokonalosti, přestože mnou původně vymezený čas na zvládnutí celé sady kartiček již dávno vypršel. A pro radu si půjdu do Velké knihy meditačních cvičení od Sri Chinmoye, na jehož knihu odkazují všechny kartičky vytvořené právě z rad uvedených ve zmíněné knize. Takže doporučení všem, napřed přečíst knihu a pak se věnovat už jen cvičením z kartiček.

Mohu doporučit všem, kteří rádi vyzkouší něco nového, kteří rádi pracují na sobě, rozvíjí se a poznávají oblasti doposud nepoznané.

zakoupit knihcentrum

About The Author

Renata Skýpalová

Na Střední škole KNIH působím jako ředitelka. Současně jsem stále pedagog, a tak ráda pomáhám studentům s jejich aktivitami, které žáky i školu dále rozvíjejí. V posledních letech čtu převážně odbornou literaturu (oblast ekonomiky, marketingu, managementu), a proto nabídka četby knih „jiného typu“ je pro mne příjemnou výzvou.