Select Page

Snesitelná recenze na nesnesitelnou knihu

Snesitelná recenze na nesnesitelnou knihu

Ostrov šedých mnichů
Michaela Klevisová

Tak jsem se opět dostala ke knize na recenze, ale šáhla jsem trochu vedle…

Já přečtu opravdu všechno i nákupní seznam, když nic jiného není, ale tohle? Když vám řeknu, že jsem četla maximálně deset stránek denně, tak asi už z toho poznáte, že to opravdu nebylo nic moc pěkného. Nakonec jsem se dostala až na stranu 113 a řekla si: „Proč ji vlastně čtu, když se mi to vůbec nelíbí?“, a tak jsem se rozhodla napsat recenzi na základě těchto málo stran z celku 376 stran.

Mohu vám také říci, že je to jediná kniha, kterou jsem si kdy vzala na recenzi nebo do ruky a nedočetla ji. Vždy bylo na knize něco zajímavého proč ji dočíst, ale tady bohužel pro mne ne. Není nijak moc tlustá nebo hezká, že by udělala dojem, neměla ani moc příjemný papír, že by se s ní člověk aspoň pomazlil, ne nic pozitivního na ní nebylo.

Samozřejmě ji může vzít do ruky někdo a ten řekne něco ve stylu: „Panebože, tahle knížka je úžasná, tu jsem hledal celý život.“ ale můj případ to bohužel není. Přesto všechno jsem jí dala šanci.

Spousta, ale opravdu spousta postav a ta jména, těch tam bylo opravdu moc, jejich počtem překonala i Agathu Christie, která je množstvím svých postav už známá, ale na rozdíl od Christie se postavy této knihy nedají zapamatovat.

Musím však aspoň něco pochválit, a to popis krajiny a prokreslení postav, některé z nich bych si opravdu přála poznat.

Jak můžete vypozorovat už z názvu, děj se odehrává na holandském Ostrově šedých mnichů, v knize se jmenuje Schiermonnikoog. Na začátku se dozvíte, že byla zavražděna mladá žena Gwen a její dcera Eli byla u toho. Nakonec najde tělo její manžel, který si o ni dělal starost a šel ji hledat. O nějaký ten rok později se rozhodne známý televizní reportér v důchodu Johan Rutten, že opět rozjede svoji kariéru tím, že vraždu vyřeší, ovšem je nalezen mrtvý…

Má obě vraždy na svědomí stejný pachatel, který nechtěl být odhalen, a proto znovu udeřil?

Shrnutí je nejspíš to, že si můžete zkusit přečíst tuto knihu a třeba zjistíte, že je to zrovna váš šálek kávy, můj bohužel ne. K autorce Michaele Klevisové se už určitě nevrátím, leda bych si ráda přečetla knihu Zlodějka příběhu, ale jedině kvůli názvu, ten mě opravdu zaujal.

Michaela Klevisová se narodila v roce 1976 v Praze. Vystudovala žurnalistiku na Univerzitě Karlově a od roku 1997 v tomto oboru pracuje. Je redaktorkou časopisu Cosmopolitan. Cestování je jejím největším koníčkem; navštěvuje nejraději severské země a největší dojem na ni zatím udělalo putování po finském Laponsku. Za svou prvotinu, román s detektivní zápletkou Kroky vraha (2007) obdržela v roce 2008 od české sekce Asociace autorů detektivní literatury (AIEP) Cenu Jiřího Marka za nejlepší detektivní knihu roku.

Zdroj životopisu: www.pitaval.cz

About The Author

Zuzka Floderová

Řekla bych o sobě, že jsem typický knihomol. Nejraději mám fantasy, detektivky a sem tam i něco z červené knihovny na odlehčení, ale po pravdě přečtu cokoliv, co mi kdo dá. Nejradši mám ale knihy, kde se z hlavní postavy, káčátka, stane labuť. Nejkrásnější příkladem a mou nejoblíbenější knihou bych řekla, že je Jana Eyrová od Charlotte Brontë.