Select Page

Anna Karenina

Anna Karenina

Anna Karenina
Lev Nikolajevič Tolstoj

Anna Karenina je krásný klasický román od L. N. Tolstého. Příběh je velice zajímavý a čtivý. Já osobně jsem se nemohla od knihy odtrhnout, protože mě strašně zajímalo, jak to vlastně s Annou dopadne. I když je pravda, že je tam i několik dějových linií, které jsou trochu náročnější pro pochopení. Začátek je trochu zmatený, ale hned první věta zaujme a donutí se zamyslet.

Velký román o šťastných i nešťastných láskách, mnoho zvratů a společenské konvence, které skoro vždy nutí člověka k nesprávnému rozhodnutí.

Anna Karenina, která se zamiluje do Vronského, musí nutně zjistit, jak si uspořádat svůj život. Je vdaná za Alexeje Alexandroviče Karenina a společenské nepsané předpisy jí nedovolují se rozvést, protože by ji lidé pomluvili a byla by nucena odejít z vyšších společenských vrstev do ústraní. Jako by to nestačilo, řekne svému manželovi jak o tom, že s ním čeká dítě, tak o nevěře. Po náročném porodu Anny se ale Karenin rozhodne dát jim oběma volnost, a tak svolí k rozvodu, k němuž však nakonec nedojde. Anna odjede s Vronským do Itálie, kde se zotaví z porodu. Její manžel se od té doby raději neukazuje ve společnosti, aby zůstal ušetřen všech posměšků, že mu utekla žena s milencem. Anna se konečně, ale jen na krátkou chvíli, stane šťastnou.

Odstěhují se s Vronským na venkov, kde chvíli žijí docela poklidným životem. Anna jednoho dne ale zjistí, že už nemůže mít další děti. Najednou všechno štěstí ustane a je stále smutná a vystresovaná. Vronský na ni tlačí, aby se rozvedla, a Anna má čím dál tím větší výčitky svědomí, že zničila dva lidi, které v životě nejvíc milovala. S nikým o svých problémech nechce mluvit, i když se o to mnozí pokoušeli, a tak se Vronský odhodlá odjet sám do stájí. Anna se rozhodne jet za ním, ale tolik ji trápí spousta věcí, že raději zvolí se vším jednou provždy skoncovat.

About The Author