Select Page

Noční vlak do Lisabonu

Noční vlak do Lisabonu

Mercierův román začíná jednoho deštivého rána náhodným setkáním tajemné mladé ženy a Gregoria, profesora starých jazyků, na jednom z bernských mostů.

Mladá žena je očividně rozrušena, pláče a trhá na malé kousky dopis, který drží v ruce. Profesor, ve strachu, že chce následovat ty malé kousky papíru a z mostu skočit, jí přispěchá na pomoc. Žena mu sice nesdělí důvod svého počínání, ale profesora zcela uchvátí jemnost portugalštiny, kterou hovoří. I když tajemná mladá žena z profesorova života zmizí stejně náhle, jak do něj vstoupila, jeho touha naučit se portugalsky zůstává.

Toho dne navštíví profesor antikvariát ve snaze opatřit si knihy k výuce. Dostává se mu do rukou portugalsky psaná knížka s názvem „Zlatotepec slov“. Gregoria myšlenky a slova, napsaná v této knize, natolik uchvátí, že se rozhodne neprodleně onoho „spisovatele“ vyhledat. Koupí si lístek a odjíždí nočním vlakem do Lisabonu. Tak začíná poutavé Mercierovo dílo plné zamyšlení se nad sebou samým, životem, který žijeme, a činy, jichž se v životě dopouštíme.

Pokud Pascal Mercier nazval jednu z hlavních postav slovy „kněz-ateista“, já bych potom autora tohoto románu nazval „filozof-spisovatel“.

Především úvahy a zamyšlení, které Mercier předkládá čtenářům skrze mladého lisabonského lékaře, jménem Amadeu de Prado, žijícího v nelehké době salazarovské diktatury, jsou natolik hluboké a aktuální, že nedovolí knihu odložit, dokud ji celou nedočtete.

Román se dočkal i zdařilého filmového zpracování. Hlavní roli profesora Gregoria ztvárnil charizmatický britský herec, Jeremy Irons.

„Nechci, aby mi někdo rozuměl úplně. Chci procházet životem nepoznán. Slepota druhých je mým bezpečím a mou svobodou“. Amadeu Prado

Mohu Vám tento román vřele doporučit a nahlas říkám „byl to pro mne úžasný zážitek“!

About The Author

Antonín Horák

„Ke knihám jsem si hledal cestu dlouho, lépe řečeno, knihy si našly mne a já jsem jim za to velice vděčný. Jejich četbou si prodlužuji sladké snění a nicnedělání“.