Select Page

Seriál podle knihy aneb dvojitá dávka umění

V dnešním světě existuje plno filmů natočených podle knižní předlohy. Existuje však i mnoho seriálů natočených podle knih, ale často o některých z nich člověk ani neví. Právě takovýmto seriálům bych se chtěl v tomto článku věnovat. Záměrně pak vynechávám ty známé a léty osvědčené seriály jako třeba Hra o trůny či ty natočené dle komiksové předlohy, jelikož si myslím, že zde je známá jak literární předloha, tak i samotný seriál. Raději se tedy zaměřím na seriálové kousky mnohdy velice povedené, ale často zbytečně opomíjené. K vybraným seriálům pak připojuji odkaz na nejmenované stránky. Na nich najdete další informace o seriálu a ve velké většině i titulky. Některé knihy uvádím s originálním názvem, jelikož ještě u nás nebyly vydané v českém překladu.
Některé seriály natočené podle knih

Kniha: Seriál: Odkaz:
Stephen King-Pytel kostí Pytel kostí http://www.serialzone.cz/serial/bag-of-bones/
Stephen King- Pod kupolí Pod kupolí http://www.serialzone.cz/serial/pod-kupoli/
Stephen King-The Colorado Kid Městečko Haven http://www.serialzone.cz/serial/mestecko-haven/
Bible The Bible http://www.serialzone.cz/serial/the-bible/
A.D. The Bible Continues http://www.serialzone.cz/serial/ad-the-bible-continues/
Shakespearovy divadelní adaptace o anglických králích Richardu II., Jindřichovi IV. a V., Richardovi III. a Jindřichovi VI. V kruhu koruny http://www.serialzone.cz/serial/the-hollow-crown/
Susanna Clarke- Jonathan Strange a pan Norell Jonathan Strange & Mr Norell http://www.serialzone.cz/serial/jonathan-strange-mr-norrell/
Ken Follett- Na věky věků, Pilíře Země Na věky věků a Pilíře země http://www.serialzone.cz/serial/na-veky-veku/ http://www.serialzone.cz/serial/pilire-zeme/
Winston Graham- Série s hlavní postavou kapitána Rosse Poldarka Poldark http://www.serialzone.cz/serial/poldark-2015/
Henning Mankell- Detektivní série s komisařem Kurtem Wallanderem Wallander http://www.serialzone.cz/serial/wallander-2008/ http://www.serialzone.cz/serial/wallander/
Philip. K. Dick- Muž z vysokého zámku The Man in the High Castle http://www.serialzone.cz/serial/the-man-in-the-high-castle/
Městečko Pines Blake Crouch- Městečko Pines http://www.serialzone.cz/serial/mestecko-pines/
Terry Brooks- Shannarovy magické elfeíny Letopisy rodu Shannara http://www.serialzone.cz/serial/letopisy-rodu-shannara/
Ira Levin- Rosemary má děťátko Rosemary’s Baby http://www.serialzone.cz/serial/rosemarys-baby/
John Meade Faulkner- Měsíční zátoka Moonfleet http://www.serialzone.cz/serial/moonfleet/
Agatha Christie- Deset malých černoušků Až tam nezbyl žádný http://www.serialzone.cz/serial/az-tam-nezbyl-zadny/
Lawrence Hill- The Book of Negroes The Book of Negroes http://www.serialzone.cz/serial/the-book-of-negroes/
Charles Dickens- Nadějné vyhlídky Nadějné vyhlídky http://www.serialzone.cz/serial/nadejne-vyhlidky/
Arthur C. Clarke- Konec dětství Childhood’s End http://www.serialzone.cz/serial/childhoods-end/
Anita Diamant- Červený stan The Red Tent http://www.serialzone.cz/serial/the-red-tent/
John Buntin- L.A. Noir: The Struggle for the Soul of America’s Most Seductive City Mob City http://www.serialzone.cz/serial/mob-city/
Lily Koppelová- The Astronaut Wives Club The Astronaut wives club http://www.serialzone.cz/serial/the-astronaut-wives-club/
Thomas Maier- Masters of Sex: The Life and Times of William Masters and Virginia Johnson, the Couple Who Taught America How to Love Masters of Sex http://www.serialzone.cz/serial/masters-of-sex/
J. Randy Taraborrelli- The Secret Life Of Marilyn Monroe The Secret Life of Marilyn Monroe http://www.serialzone.cz/serial/the-secret-life-of-marilyn-monroe/

Zde jsem vám nastínil některé seriály, které vznikly podle literární předlohy, a budu jen rád, když se na nějaký seriál z výběru podíváte či si přečtete nějakou jeho literární předlohu. Ať tak či onak vám přeji, abyste se dočkali příjemného kulturního a uměleckého okamžiku.

About The Author

Martin Klíma

Můj osobní názor na čtení knih je takový, že beru knihy jako nový další svět. Svět který objevujeme, ale někteří z nás se do něj i velice rádi vracejí. Jako první mě doslova a do písmene uchvátilo dílo Petr a Lucie od Romaina Rollanda. Po jeho přečtení jsem začal opravdu každý den číst. Momentálně jsem se zamiloval do severských detektivek. Z nich mám nejradši ty od Larse Keplera, Stiega Larssona, Henninga Mankella či Karin Fossumové. Z děl od českých autorů mám velmi rád tituly Sněžím od Pavla Kohouta a Tichou poštu od Jiřího Stránského.