Select Page

Knižní databáze ve vylepšené formě

Máte nějakou svou knižní databázi? Databázi kde si zapisujete přečtené, půjčené pro sebe či někomu knihy, knihy čekající na čtení atd? Ano? Tak to je první super věc?

A znáte http://www.cbdb.cz  ? Zkuste tuto databázi a vaše nudná databáze v počítači a nebo na papírech už nebude nikdy potřeba. Ve zkratce se jedná hlavně o klasickou knižní databázi. V ní si vytvoříte profil a pak už jen můžete přidávat knihy do kolonek např. Oblíbené, Přečtené, Knihovna, Chci si přečíst, Právě čtu, Wishlist atd. Samozřejmostí je vytvoření si i vlastních seznamů. Ty jsou skvělé na řazení knih dle žánru, nakladatele, autora, roku čtení atd. To však není vše. Můžete si zde najít plno stejně zapálených přátel a hlavně diskutovat na fórech. Debatovat se zde zdá snad o všem co se literatury týče: Co právě kdo čte, doporučení knih, bavení se  o autorech,  bavení se o knihách daného žánru atd.  Já osobně mám velice rád sekci Napiš knihu. Dotyčný napíše nějakou knihu a další zadání. Třeba Malý princ a kniha, která je psaná v angličtině. Další musí napsat nějakou knihu psanou v angličtině a vymýšlí další zadání. Krom tohohle všeho na ČBDB najdete i odkazy na recenze, knižní blogy,  články týkající se literatury, nových knih, videa atd. Nejlepší je, že vše je rychlé, přehledné. Existuje i mobilní podoba téhle databáze. http://www.cbdb.cz/booxy Úplně nejlepší však je, že můžete přidávat ke knihám různé komentáře, knihy hodnotit, přidávat i nové autory a nové knihy a za to vše dostávat body a nakonec i vyhrát nějakou tu knihu. Takovou novou avšak skvělou třešničkou na dortu pak jsou knižní odznaky. Ty čtenář dostává za určitý počet komentářů, přečtených knih, počet knih v knihovně, knih daného žánru atd. Od bronzového odznaku se můžete dopracovat ke zlatému a čeká vás třeba odznak Sherlock za detektivky, Caesar za historické knihy, Mácha za poezii atd.

 

Takže sbohem papírové databáze a šup na ČBDB a nebo mohu doporučit i další velice podobnou databázi http://www.databazeknih.cz/ Ta je pak lepší v tom, že do ní můžete vkládat i vlastní články týkající se literatury. Jinak nabízí víceméně stejné funkce. Já osobně používám obě tyto databáze a nemohu si je vynachválit.

About The Author

Martin Klíma

Můj osobní názor na čtení knih je takový, že beru knihy jako nový další svět. Svět který objevujeme, ale někteří z nás se do něj i velice rádi vracejí. Jako první mě doslova a do písmene uchvátilo dílo Petr a Lucie od Romaina Rollanda. Po jeho přečtení jsem začal opravdu každý den číst. Momentálně jsem se zamiloval do severských detektivek. Z nich mám nejradši ty od Larse Keplera, Stiega Larssona, Henninga Mankella či Karin Fossumové. Z děl od českých autorů mám velmi rád tituly Sněžím od Pavla Kohouta a Tichou poštu od Jiřího Stránského.