Select Page

Můj čtenářský rok 2016

http://www.cbdb.cz/uzivatel-19641-martin-klima?booklist_4170=1

Rok 2016 nám už za chvíli skončí. Rád bych se tímto způsobem s vámi podělil o svůj čtenářský rok 2016. V té záplavě knih jsem pak objevil nové a u mě hned oblíbené autory, staré dobré klasiky, ale našlo se i pár zklamání.  Tak nahlédněte se mnou do mého letošního literárního světa, jelikož ten je přece také součástí toho velkého celosvětového knižního světa.

Jak už jistě víte mou největší láskou je žánr krimi. I letos jsem ho rozhodně nejvíce četl a jak to s ním u mě dopadlo?

Stálé nadšení si u mě každou knihou získává Henning Mankell s případy komisaře Wallandera. Letos jsem četl Firewall, Pyramidu, Než přijde mráz, Ruka. Stále nemohu uvěřit, že mě s tímto komisařem čeká už jen jedna kniha a pak na něj mohu už jen s láskou vzpomínat. Bude mi strašně chybět.

Přes druhou  knihu autora a případné další se u mě zrodila láska k těmto autorům a dílům: Alexander Söderberg- Druhý syn. Mons Kallentoft- Jarní mrtví, Letní smrt, Páté roční období, Podzimní vražda, Větrné duše, Vodní andělé a Zack napsán ve spojení s autorem Markusem Luttemanem. Peter May- Výjimeční lidé a Kritik. Kallentoft se stal pak společně s Keplerem a Mankellem takovou mou top 3 krimi autorů.

Našel jsem si i cestu k pro mě novým autorům. Jmenovitě Oscar de Muriel- Vražedné struny, Ingar Johnsrrud- Vídeňské bratrstvo, Jordi Llobregat- Vesaliovo tajemství, Graham Masterton- Rozbití andělé, Bílé kosti, Červená lucerna.

Vždy jsem však nebyl ze čtení nadšený a tady je pár zklamání z tohoto žánru: Wolf Haas- Brennerová, Jan Seghers- Spiknutí Starmoney, Lars Kepler- Playground (kdo by to byl řekl, že mě tento autor zklame, ale naštěstí se další knihou vrací zpět), Peter May- Ostrov Entry, Joakim Zander- Plavec, Juli Zeh- Pod vodou, Gard Sveen- Poslední poutník, Hans Rosenfeldt a Michael Hjorth- Učedník.

Došlo i na humornou literaturu. Z ní jednoznačně musím uvést O mé rodině a jiní zvířeně a další knihu Ptáci, zvířata a moji příbuzní. Autorem je Gerald Durrell. I Švédsko však má skvělého zastánce tohoto žánru. Například si mě získal Fredrick Backman a jeho Babička pozdravuje a omlouvá se.

Zakusil jsem i fantasy literaturu. Konkrétně španělského autora. Jeho knihy pro děti (dají se však číst v jakémkoliv věku) nemají chybu. Autorem je Carlos Ruiz Zafón a jeho čtyři knihy s názvy: Kníže z mlhy, Půlnoční palác, Zářijová světla, Marina.

Ještě přidám tři knihy jiných žánrů. Z těchto knih jsem byl nadšený. Ona silná trojice je ve složení: Pavlos Matesis- Psí matka, Ryan Gattis- Šest dní hněvu, Geraldine Brooksová- Stvořitelé a spasitelé.

Z jiných žánrů se pak u mě dostavilo zklamání u čtyř knih a to: Klaus Modick- Koncert bez básníka, Muriel Barbery- Pochoutka, Caroline Kepnes- Ty, Julio Llamazares- Žlutý déšť.

Na závěr se podíváme i na domácí tvorbu. I tady mě něco potěšilo a něco zklamalo. Potěšilo mě čtení: Milena Štráfeldová- Guláš pro Masaryka a Jiří Stránský- Stařec a smrt. Naopak zklamán jsem byl po četbě: Roman Ludva- Falzum, Matěj Novobilský- První poločas a Petr Šabach- Království za story.

Nedokážu říct nejlepší knihu pro mě za rok 2016, ale bohužel dokážu říct dvojici těch nejhoršísch. z domova to je Království za story od Šabacha a z cizích pak Žlutý déšť .

Tak toto byl můj rok 2016 s knihami. Přečetl jsem i další a podívat se na ně můžete na odkazu: http://www.cbdb.cz/uzivatel-19641-martin-klima?booklist_4170=1

Co vy a váš knižní rok. Klidně se o něj v komentářích podělte.

 

 

About The Author

Martin Klíma

Můj osobní názor na čtení knih je takový, že beru knihy jako nový další svět. Svět který objevujeme, ale někteří z nás se do něj i velice rádi vracejí. Jako první mě doslova a do písmene uchvátilo dílo Petr a Lucie od Romaina Rollanda. Po jeho přečtení jsem začal opravdu každý den číst. Momentálně jsem se zamiloval do severských detektivek. Z nich mám nejradši ty od Larse Keplera, Stiega Larssona, Henninga Mankella či Karin Fossumové. Z děl od českých autorů mám velmi rád tituly Sněžím od Pavla Kohouta a Tichou poštu od Jiřího Stránského.