Select Page

Čtenářský dotazník

Čtenářský dotazník

Před časem žáci Střední školy KNIH o.p.s. vyplňovali jistý čtenářský dotazník. Nyní se podívejme na otázky a na odpovědi z něj.

 

Nejprve však něco k samotným respondentům. Vyplněno bylo celkově 36 dotazníků a s trochou nadsázky by se dal název článku přepsat i na Studentkami vyplněný čtenářský dotazník. Dotazník totiž vyplnilo 30 studentek a naopak jen 6 studentů. Nejmladšímu studentovi bylo 15 let a nejstaršímu 25 let. Nejvíce zastoupená věková skupina pak byla zastoupena v rozmezí 16 až 18 let konkrétně až 24 studenty. Teď už opravdu k samotným otázkám a odpovědím z dotazníku. Čísla v závorce určují počet daných odpovědí.

1. Čteš elektronické knihy? Popřípadě čteš už jenom elektronické knihy?

Hned první otázka a odpověď mně udělala velkou radost. Nikdo totiž nečte jen elektronické knihy a pak jen 10 dotázaných  je čte pravidelně a 4 je čtou nepravidelně. Zbytek je nečte vůbec a mnoho z nich dokonce připsalo, že knihu musí v rukách cítit a nebo vnímat vůni papíru.

2. Jak se dostáváš k novým knihám?

Tady jsme se dočkali vcelku očekávaných odpovědí. Nejvíc odpovědí bylo, že přes internet (18), pak ji objeví přímo v obchodě (13) a nebo dají na doporučení od někoho (13). Naopak jen 2 lidé získávají nové knihy k přečtení v knihovně.

3. Kupuješ knihy a kolik za ně ročně tak utratíš?

Valná většina si knihy kupuje a to 28 studentů proti 8 studentům. Nejméně za ně ročně utrácí dva žáci maximálně 700 Kč,- a nejvíce za ně utratí jeden žák a to 7 až 10 tisíc Kč,- . Nejčastěji se však částka pohybovala kolem 4000 Kč,- za rok. Tuto odpověď napsalo 6 žáků.

4. Máš své oblíbené knihkupectví?

Až 14 žáků nemá své oblíbené knihkupectví. U těch co jej naopak mají jasně vede knihkupectví Dobrovský (nespecifikováno už zda v nákupní galerii Vaňkovka či na Joštově ulici). Dobrovský byl zaznamenán u 12 odpovědí. Ostatní větší knihkupectví kupodivu získala jen po jedné maximálně dvou odpovědích a objevila se i dvě knihkupectví mimo Brno. Konkrétně Jakuba Demla v Třebíči a jedno knihkupectví ve Žďáru nad Sázavou.

5. Čteš více knih najednou a pokud ano tak kolik?

Tak tady jsou odpovědi přesně v polovině. Tedy 18 respondentů nečte více než jednu knihu a 18 naopak ano. Ti pak nejčastěji čtou až 3 knihy zároveň.

6. Jaký máš oblíbený žánr literatury?

Nejoblíbenějším žánrem je s přehledem fantasy (25), za ním se nejvíce čte scifi (18), třetí místo si odnáší horory (11) pomyslnou bramboru získaly detektivky (9) a pětici nejlepších uzavírá velice překvapivě poezie (5). Ostatní žánry pak mají po 1 až 3 odpovědích.

7. Dáváš knížky i darem?

Valná většina z vás knihy darem dává. Nedává je jako dárek jen 8 z vás.

8. Co naopak nečteš za žánry?

Na prvním místě se možná překvapivě ocitly detektivky (9) o jednu odpověď méně získaly historické romány a dívčí romány. Na čtvrtém místě se nám usídlila poezie (7) a na pátém místě pak najdeme autobiografie (6). Ostatní žánry mají opět kolem 1 až 3 odpovědích, kromě scifi (5).

9. Tři nejoblíbenější knihy a nebo oblíbené knihy.

Nejvíce z vás si oblíbilo knihy ze série s Harrym Potterem (9).  Trojnásobné zastoupení si zde získali i knihy Stephena Kinga (Osvícení, To, Řbitov zvířatek). Stejný počet odpovědí se objevil i u Hobita od Tolkiena a u Agathy Christie (Velká čtyrka, 10 malých černoušků, Není kouře bez ohýnku). Po dvou odpovědích mají pak knihy jako Norské dřevo, Pán prstenů, Letopisy Narnie či Jáma a kyvadlo a My děti ze stanice Zoo.

10. Napiš naopak tři knihy, jejichž četba tě zklamala

Až 15 studentů nenapsalo žádnou neoblíbenou knihu. Vícenásobné zastoupení v této kategorii pak má kupříkladu Dekameron, Harry Potter a Prokleté dítě, Povídky Malostránské a docela často se v odpovědích vyskytovaly i různé starší knihy čtené k maturitě.

11.Čteš i knihy staršího vydání? Pokud ano, tak zkus napsat i nějakou svou oblíbenou.

Mírně přes polovinu dotázaných (21) čte knihy staršího vydání. Oblíbený je pak třeba Shakespeare. Dále pak Rychlé šípy a knihy od Agathy Christie.

12. Jsi literárně činný? Počítá se i psaní do šuplíku.

Mezi námi je 23 potencionálních spisovatelů, tedy zatím 23 nějak literárně činných lidí.

13. Čteš i odbornou literaturu?

Tady jste se skoro shodli. Konkrétně 19 lidí ji čte a 17 ji nečte.

14. Přijdou ti knihy drahé?

15 odpovědí získaly dvě odpovědi a to ano jsou drahé a jak která kniha. Knihy nepřipadají drahé 6 dotázaným.

15. Měli by v knihkupectvích pracovat jako prodejci jen vyučení knihkupci a nebo lidé s opravdovým vztahem k literatuře? Nebo si myslíš, že v knihkupectví může dělat kdokoliv.

23 lidí si myslí, že by člověk pracují v knihkupectví měl mít alespoň nějaký vztah k literatuře. 9 odpovědí obsahovalo odpověď, že v knihkupectví může pracovat kdokoliv a po 2 odpovědích získala odpověď, že by měl být člověk vyučen knihkupcem či na to dotyčný neměl názor.

16. Co zrovna čteš?

Více než jednou se čte série Hra o trůny, nějaká kniha od Stephena Kinga, poslední Harry Potter. Objevila se i nějaká ta četba k maturitě. Neobjevovaly se často nějaké úplné novinky.

17. Napiš mi názor na školní blok. Co se ti na něm líbí, nelíbí a zda jeho stránky navštěvuješ?

Bohužel valnou většinu studentů blok nezajímá a vůbec na něj nechodí a nebo na něm byli tak maximálně třikrát. 5 lidem pak přijde nepřehledný.

18. Chodíš na nějaké stránky věnující se literatuře? Zkus mi nějaké napsat.

Nejvíce odpovědí bylo, že na takové stránky dotázaní nechodí (25). Z daných stránek pak nejvíce odpovědí získala Databáze knih (5), následovaly stránky jako Goodreads, Wattpad a Psanci.cz. Tyto stránky získaly shodně po 3 odpovědích.

 

Tak takové byli vaše odpovědi na dané otázky. Překvapila vás nějaká odpověď ?

About The Author

Martin Klíma

Můj osobní názor na čtení knih je takový, že beru knihy jako nový další svět. Svět který objevujeme, ale někteří z nás se do něj i velice rádi vracejí. Jako první mě doslova a do písmene uchvátilo dílo Petr a Lucie od Romaina Rollanda. Po jeho přečtení jsem začal opravdu každý den číst. Momentálně jsem se zamiloval do severských detektivek. Z nich mám nejradši ty od Larse Keplera, Stiega Larssona, Henninga Mankella či Karin Fossumové. Z děl od českých autorů mám velmi rád tituly Sněžím od Pavla Kohouta a Tichou poštu od Jiřího Stránského.