Select Page

Na slovíčko s Robertem Fulghumem

Na slovíčko s Robertem Fulghumem

V pátek 17. června se mi naskytla neobyčejná příležitost. Měla jsem možnost setkat se s Robertem Fulghumem, americkým autorem slavné knihy Vše, co jsem potřeboval vědět, jsem se naučil v mateřské školce a následně s ním udělat menší rozhovor, a to v knihkupectví Barvič a Novotný, kde se toho dne konala jeho autogramiáda. Pan Fulghum je již od pohledu velmi milý a už při našem příchodu s radostí podepisoval knihy svým fanouškům. S panem profesorem Svánovským a spolužačkou Viktorií jsme se nemohli dočkat, až se s tímto významným spisovatelem setkáme. Hned jak jsme k němu přistoupili, usmál se a ten úsměv nás provázel celým rozhovorem.

ful 01

Věděla jsem, že pan Fulghum má rád Českou republiku a často sem k nám jezdí, a tak jsem mé první dvě otázky směřovala právě na naši zemi. Ptala jsem se, zdalipak zná nějaké české autory. Odpověděl mi, že sice nezná moderní českou literaturu, ale zná a má velmi rád díla od Čapka, Kundery či Havla. Na otázku, jestli se mu líbí český jazyk nebo jestli mu přijde zvláštní, řekl, že mu přijde těžký, a to hlavně naše abeceda, jinak se mu ale líbí a někdy mu i lehce rozumí.

ful 02

Robert Fulghum měl za svůj život nespočet prací a profesí. Zajímalo mne tedy, jakou z nich měl nejradši a jestli nějakou nenáviděl. Jenže měl prý rád všechny a i na ty, které v té době úplně nemusel, dnes s radostí vzpomíná. Jeden z Robertových synů je také spisovatel a již vydal dvě knihy, též přeložené do češtiny. Ptala jsem se, jestli jej k psaní vedl on, nebo to bylo synovo vlastní rozhodnutí. Syn prý k psaní přišel sám, a to na svých pracovních cestách.

ful 03

Vzhledem k tomu, že má Fulghum Českou republiku tak v oblibě a protože bydlel i nějakou dobu v Praze, tak jsem byla zvědavá, jestli měl v našem hlavním městě nějaká svá oblíbená místa. Odpověděl, že nebydlel přímo v centru Prahy a jeho oblíbená místa tak byla právě  na okraji Prahy, kde trávil svůj čas.

Ze všech mých otázek nikdy nezapomenu na mou poslední, na kterou jsem dostala odpověď, které si velice vážím. Pana Fulghuma jsem se zeptala, zda by mohl něco vzkázat mladým lidem, kteří by se jednoho dne chtěli stát spisovateli, jako je on. Řekl mi, že psaní není o tom, že si sednete za počítač a začnete psát. Nejdříve musíte žít. Musíte žít svůj život, pořádně ho prožít a až potom můžete začít psát. Ne dřív.

Pan Fulghum nám nakonec ochotně podepsal naši knihu ze školní knihovny a tím byl náš rozhovor zakončen. Celé setkání bylo nesmírně příjemné a inspirující, všem se akce velice líbila a Robert Fulghum je podle mne jeden z nejzajímavějších a nejinspirativnějších lidí, které jsem kdy poznala. Jsem nesmírně ráda, že jsem se této akce mohla zúčastnit.

ful 04

Pavla Krejčová, 1.K

About The Author