Select Page

Na slovíčko se Siri Pettersen

Na slovíčko se Siri Pettersen

Norská autorka Siri Pettersen na náš knižní trh vstoupila těsně před Světem knihy 2016 se svým románem Ódivnovo dítě. Siri jsem viděla na přednášce i autogramiádě. Protože jsem byla na třetím místě v soutěži o nejlepší recenzi středoškoláků na severskou knihu, získala jsem možnost s ní udělat rozhovor. I když jsem si s ní anglicky vyměnila v podstatě jen pár slov, od první věty mi bylo jasné, že mám před sebou osobnost. Rozhovor se kromě pár menších poznámek vedl v krásné norštině, já vám ho zde servíruji na stříbrném podnose z větší části, protože chci zpropagovat její knihu i zde na BLoKu. Přeji příjemné počtení!

Jak se Vám líbí naše čeština?

Miluju ji! Absolutně ji miluju! Slyšela jsem audioknihy, které namluvili vaši herci a bylo to naprosto úžasné! Čeština je velmi melodický, ale jistým způsobem i brutální jazyk.

Ódinovo dítě se opírá o severskou mytologii. Byla jste k ní vedena už v dětství, nebo jste ji objevovala až v rámci své spisovatelské kariéry?

O severskou mytologii jsem se vždy zajímala. Když jsem začala psát, chtěla jsem tam mít jen takovou vzpomínku na severskou mytologii, takže jsem v knize vlastně moc mytologie nepoužila, přesto jsou zde věci, které se jí mohou podobat. Čtenářům to má být povědomé.

Vaše nejoblíbenější severská báje nebo pověst?

Obyvatelé Ymslandy v mé knize jsou inspirováni postavou ze severských pověr, ke které asi ani není nějaký příběh. Její jméno je huldra. Je to žena, která svádí muže, bere je do lesa a má ocas. Je to vlastně jiná verze řeckých sirén.

Co na své tvorbě nejvíce oceňujete?

Jedna z hlavních postav v knize se jmenuje Rime, na toho jsem pyšná. Také je tam jedna čajovna, která se mi moc líbí, a přála bych si, aby byla skutečná.

Máte během psaní nějaký zvláštní zvyk?

Velmi často chodím do kavárny, kde píšu, a zajímám se i o kávu.

Máte nějakého zvláštního koníčka?

Teď už ne, ale před pár lety jsem dost často cvičila taekwondo.

Co vás inspiruje?

Nejsem jedna z těch spisovatelek, co potřebují inspiraci, protože se inspiruji při práci. Ale jestli něco, tak je to to, co vidím – budovy, obrázky… Někdo se inspiruje tím, co slyší, pro mě je to to, co vidím.

A na závěr… Co byste vzkázala českým čtenářům?

To je velmi obtížná otázka… Zdá se mi, že máme velmi společného, co se týče mytologie a lidových pověr, takže doufám, že se budou v mé knize cítit tak trochu jako doma. Ale taky jsou v knize stvoření, která se jmenují umpiri, a to je slovo inspirované vaším českým – upíři.

About The Author

Věra Škodová

V reálném světě bloggerka a pisálek, v tom nereálně skutečném zase snílek, zarytá posluchačka hudby a velká milovnice dobrých příběhů (a samozřejmě velká kritička filmů podle knižních předloh). Ať už se jedná o fantasy, obyčejný román nebo něco více psychologického, dokáže být závislá vesměs na čemkoliv. Apropo, to se týká především amerických seriálů, bez kterých pomalu nedá ani floka. Závěrem snad jen to, že jejími pařáty neproklouzne ani písmenko.