Select Page

Na slovíčko s Lenny Trčkovou

Na slovíčko s Lenny Trčkovou

Otázky:

  • Víme, že jste vystudovala ekonomickou školu, co Vás nakonec dovedlo k moderování?

Spíš bych to vzala z druhého konce. Ekonomická škola pro mne byla jen nouzovou variantou. Nepřinášela mi radost a ani bych si ji sama nezvolila. Přála jsem si studovat nějakou uměleckou školu nebo něco, co by bylo spojeno s koňmi, protože to byla moje velká láska odmalička. Lákala mě i fotografie, ale tenkrát byla trošku složitější doba a rodiče neměli moc peněz ani na případný internát. A tak se stalo, že jsem prohlásila památnou větu „… ať mě dají tam, kde to bude i pro ně vyhovující. …“. A skončila jsem právě na ekonomicky zaměřené škole. Já se tam vlastně jen trápila a při každé příležitosti jsem mizela ze školy na jezdeckou dráhu nebo do stájí nebo jsem bloumala s foťákem v ruce a četla knížky. Práce s hlasem byla další má láska. Ráda jsem zpívala (měla jsem i svoje kapely) a milovala jsem dabing. Ráda jsem poslouchala herce, kteří s hlasem uměli pracovat. V tu chvíli se pro mne zastavoval čas i prostor. Toužila jsem to dělat taky. Ale musela jsem si počkat až do svých 21 let, kdy jsem se rozhodla, že už nebudu dělat nic jiného, než to, co je spojeno s hlasem. Odešla jsem tenkrát z práce a ptala se a zkoušela se dostat k dabingu a do rádia nebo televize. Pomohlo velké odhodlání a k tomu dávka štěstí, že se mi ty příležitosti ukazovaly samy. Po 8 měsících hledání a vytrvalost přineslo své ovoce a já v jednom týdnu vyhrála konkurz do rádia i do televize. Tenkrát to byla Frekvence 1 a Óčko TV (tenkrát ještě Stanice O). Měla jsem obrovskou radost a připadala si okamžitě jako ryba ve vodě.

  • Máte nějaké moderátorské vzory?

Žádné vzory nemám. Líbí se mi ale pár lidí, jakým stylem moderují. Povětšinou jsou to typy lidí, kteří tzv. „nepřehrávají“ a jsou lidští a přirození ve svém projevu. U nás je to např. Karel Šíp. Ten má dar humoru a to je cenné. A v zahraničí je to Ellen DeGeneres. Je lidská a zkrátka skvělá. Takový ten typ „holky od vedle“, která umí lidem otevřít tu správnou komnatu a dostat je přesně tam, kam potřebuje. Ale přirozeným způsobem a to mám ráda. Mám dojem, že v posledních letech je to spíš o předvádění se a potřebě šokovat. Já mám raději takové to pohlazení po duši, kdy člověk odchází s pocitem, že právě byl obdarovaný.

  • Pociťujete při moderování nervozitu? Pokud ano, co Vám pomáhá na odbourání stresu?

Myslím, že jistý druh nervozity je vlastně v pořádku. Člověk má takový ten správný adrenalin, který může lidi strhnout a zaujmout. A co mi pomáhá zmírnit to nejhorší? Rozhodně dech a dechová cvičení. Často medituji a věnuji se celkovému zklidňování. A taky cvičím jógu. Ta je hodně o koncentraci.

  • Jak vznikl nápad mít vlastní pořad Čtení s Lenny?

Vlastně naprosto přirozeně. Jsem milovnicí knih a čtení. Obzvláště potom předčítání. Už pár let jsem snila o tom, mít pořad o knížkách. Ale pořád to zrálo jen jako neuskutečněný sen. Doutnalo to a rostlo to ve mně tak dlouho, až ten přetlak nešel vydržet a na FB jsem si založila stránku Veleknížka. Je to naprosto obyčejné předčítání na kameru. Bez střihu, se všemi chybami, které v tu chvíli udělám. Ale právě to obyčejné předčítání z knížek mě dovedlo až k samotnému pořadu Čtení s Lenny. Už jsem se těch knih zkrátka nechtěla pustit a dovedla to až ke zdárnému konci.

  • Uvažovala jste někdy nad tím, že napíšete vlastní knihu?

Uvažovala, mnohokrát. Vlastně by mě psaní dost bavilo. Vždycky jsem si psala básně, různé postřehy, občas jsem přispívala i na různé servery, občas  psala krátké sloupky do časopisů . Kniha by byl další splněný sen. Nechám to zase na tu správnou chvíli, kdy si mě to najde.

  • Máte nějakou oblíbenou knihu?

Nemohla bych z toho nepřeberného množství vybrat jednu. To by mi bylo líto. S pár knihami jsem ale navázala  hluboký vztah. Např. Modlitba za Owena Meanyho, Nahý jsem přišel na svět, Camille Claudelová, Láska za časů cholery, Polibek pavoučí ženy, Nesnesitelná lehkost bytí, Siddhártha…bylo by toho opravdu hodně a stejně bych neřekla všechny, které mě ovlivnily.

  • Kolik knih bychom objevili u Vás doma?

Zrovna jsem dělala rekonstrukci bytu a zkoušela je letmo počítat.  Jen tam, kam oko dohlédne, je něco kolem 700 knih. Jsou všudeJ. Takže teď dalším bodem úprav v bytě, bude nejspíš nová knihovna.

  • Vystupovala jste v několika skupinách zaměřených na jazz a rock, věnujete se zpěvu i nyní?

Teď aktuálně ne. Jen občas si někde zazpívám. Naposled na divadelním turné s Michalem Hrůzou. To bylo moc fajn. Zpěv je pro mne velmi intimní a důležitá součást mého života. I proto mám neustále chuť udělat nějakou desku. Uvidíme, co život přinese J.

 

zdroj obrázku: http://www.beinmag.com/media/photos/interview/lenny-trckova-kdyz-je-prace-konickem/IMG_3946PS.jpg

About The Author