Select Page

Na slovíčko s Vladislavem Kluskou

Na slovíčko s Vladislavem Kluskou

Otázky:

Jaké je Tvoje současné pracovní zařazení v Mladé frontě DNES?

Tady bych to rád upřesnil :) Mladá fronta a Mafra jsou dvě rozdílné společnosti s tím, že ta první vydává knihy, časopisy a má různá online média, zatímco Mafra vydává Mladou frontu DNES a patří (či spíše patřila) Andreji Babišovi. Já pracoval v té první firmě, načež naši část odkoupila firma CN Invest spadající pod CZECH NEWS CENTER, což je největší mediální dům na českém trhu. Aktuálně jsem zde na pozici redaktora na webu Živě.cz.

Co je náplní Tvé práce? Jak vypadá Tvůj běžný pracovní den?

Můj běžný pracovní den se skládá z kvapného příchodu do práce (většinou zaspím) , kontroly e-mailu a toho, co se stalo za dobu mé nepřítomnosti a projíždění stovek zahraničních článků a webů s novinkami abych dohnal to, co se stalo a našel téma, které by mohlo zajímat i čtenáře u nás. Krom hledání novinek i vymýšlím, jaká témata by mohla být zajímavá a zpracovávám je do článků. Většinou to uteče jako voda.

Je známo, že jsi v této redakci vystřídal více pracovních pozic. Můžeš nám o nich něco blíž povědět?

Tak u nás jsem začínal jako webeditor. Měl jsem na starosti několik webů, které jsem plnil dodaným obsahem a zodpovídal za to, že budou pravidelně aktualizované. Postupně, po přechodu k novém majiteli se práce přesouvala, přibývala nová a já skončil jako redaktor :)

Co Tě nejvíce baví na současné práci?

Nejvíc mě baví asi ta volnost, kdy jsem vázaný jen zaměřením našeho webu a tím, co čtenáře bude či nebude zajímat.

V čem spatřuješ výhody a naopak nevýhody Tvého zaměstnání?

Nevýhodou je, že občas se prostě nic nestane a všechna témata v záloze jsou vyčerpaná. To je pak opravdu těžké vymýšlet, o čem má člověk psát, aby to dávalo hlavu a patu a zaujalo to čtenáře :)

Pomyslel sis někdy, že Tě život zanese právě do redakce?

Párkrát sem přemýšlel, co je tak asi třeba k tomu, aby se člověk stal redaktorem… Ale rozhodně jsem nepředpokládal, že jednou jedním budu.

Pomohlo Ti nějak studium na SŠ KNIH a později také pracovní zkušenosti z naší školy k současnému postu redaktora?

Určitě mi pomohla paní profesorka Bystroňová, ze které jsem měl v hodinách strach (a kdo ne), ale díky ní se o sobě nebojím říct, že umím psát česky. Celkově mi ale škola dala potřebný rozhled, ať už za dobu studia či práce.

Jak se vede Tvému nakladatelství? Máš na něj při současném pracovním vytížení vůbec čas?

Popravdě skoro vůbec. Krom svého zaměstnání pomáhám s tvorbou webů a volného času na nakladatelství nezbývá. Pokud by se ale někdo chtěl přidat a rozjet to ve velkém, tak stačí dát vědět :)

Jak se Ti vzpomíná na naši školu?

Na školu vždy rád vzpomínám, ať už na studentská či pracovní léta. Mám ji rád a rozhodně si myslím, že škola tohoto zaměření má smysl.

Přijdeš opět za námi na návštěvu na další Den otevřených dveří SŠ KNIH? :-)

Určitě :)

Jak jsi se o škole dozvěděl?

Přestup z původní školy jsem nechal na poslední chvíli, a tak jsem si mohl vybírat jen z pár. Projížděl jsem seznam středních škol, které vypsaly druhé kolo přijímacího řízení a volba byla jasná hned, jak jsem zahlédl název.

Co Tě na škole nejvíce bavilo?

Toho bylo více, ale určitě bych zmínil praxi, která mě toho naučila hodně a byla sranda komunikovat s lidmi, obzvláště v předvánočním shonu.

Jak jsi se dostal po studiu až k pozici redaktora?

Bylo to vlastně čistou náhodou. Vždy mě zajímala technika, a tak jsem na všech možných sociálních sítích sledoval české redaktory. Až jsem jednou na Google+ (tuto síť zmiňuji schválně, protože i když je dnes již téměř mrtvá, vděčím ji za svou práci, a tak na ni stále nedám dopustit) zahlédl, že v Mladé frontě hledají někoho na pozici webeditora. Moc jsem tomu nedával, ale řekl jsem si, že za zkoušku nic nedám. Doteď si pamatuji, jak jsem byl vystresovaný z pohovoru, který nakonec trval jen pár minut. Pak už to bylo rychlé – vybrali si mě a já se za pár měsíců přesunul do nové kanceláře.

Co znamená vlastně práce redaktora?

Zjednodušeně psaní článků a tvorba a práce s obsahem, u nás konkrétně pro web :)

Kam bys chtěl směřovat dále?

Ideálně do vlastní firmy, třeba nakladatelství. Plánů je více.

Vrátil by ses zpět do školních let?

Rozhodně :) Chybí mi ty doby, kdy mou největší starostí bylo, že jsem se (jako vždy) nenaučil na písemku z Dějin knižní kultury nebo že jsem zapomněl referát (opět) a dostanu (další) pětku od pana profesora Kalába. A kdo by nechtěl jít zase za školu :)

Čím je Tvá práce přínosem pro ostatní?

Dalo by se říci, že rozšiřuji povědomí o nejrůznějších vychytávkách a novinkách v rámci IT :)

 

Díky za Tvé odpovědi.

 

About The Author