Select Page

Europa Universalis IV

Europa Universalis IV – počítačová hra

Pokud jste seznámeni s hráčským světem dostatečně na to, abyste zvládli vyjmenovat deset různých her, jistě znáte legendární sérii Civilization, ve které v roli historických figur provádíte národy skrz věky, objevujete nové technologie, mlátíte barbary po hlavě a zakládáte nová města, ve kterých budujete monumenty a divy světa. Dlouhodobí hráči starších Civilizací ví, že když změníte politický režim své civillizace, musíte se smířit s chvílí anarchie, kdy se rozzuření dělníci obdělávající pole kolem vašich velkolepých měst rozhodnou že nebudou dělat nic. Ovšem pak je vše v pořádku. Všichni jsou happy se svým novým předsedou sovětu Ramsessem, roky plynou, národy padají, zase povstávají….

Europa Universalis je něco ještě trochu jiného. Gilotiny padají na krky napudrovaných šlechticů a lidé vyřvávají revolucionářská hesla. Nebo tak nějak vám to popíše nápis vyskakující po roce 1700.

Hra od Paradox Interactive, studia známého pro své ujetě komplexní počiny, nabízí obří počet národností za něž lze hrát (každá ve své vhodně složité politické situaci), více unikátní hratelnost pro různé země a v neposlední řadě ukojí vaše imperialistické touhy více než jiné tituly stejného žánru. Větší rozpětí politických možností je zaručeno kratším obdobím, přes které se hra rozpíná (1444-1821). Hlavní herní náplní je pak uzavírání aliancí, anektování vazalů, šikanování menších států či připravování se na francouzskou invazi – zkrátka to, po čem vaše srdce touží. Europa universalis totiž nemá cíl, pouze vás občas pošoupne směrem k výhodným aliancím či provinciím, jež stojí za dobytí. Bohužel je herní náplň docela monotónní. Často se přistihnete, jak pouze zíráte na mapu a čekáte, až vám váš diplomat zfalšuje dokumenty dávající vám nárok na území vašich k smrti vyděšených sousedů. Válka je tak i přes stovky událostí dějících se na pozadí za mírových dob stále nejzábavnějším počinem, a pro pacifisty se nabízí jen málo možností, jak si hru užít.

Vše je ovšem vyvedeno ve velice spartánském vyobrazení. Různé země jsou představeny barevným flekem na mapě s nápisem jakžtakž ho pokrývajícím, bitvy probíhají číselnými výpočty a i sem tam docela dobře vyvedené modely národních jednotek vypadají jako by Hitler se satanem zkoušeli modelovat. Naštěstí je toto jednoduché zpracování zcela funkční a ustupuje komplexním mechanikám, které jsou i přes absenci pořádného tutoriálu a obecnou komplikovanost interface poměrně intuitivní a inteligentnímu hráči pravděpodobně nezabere zorientování se dlouhou dobu.

Patřičně hardcore hráče pak jistě potěší velká a aktivní komunita, kde uživatelé pilně pracují na vylepšení už tak solidní hry, neboť primitivní textové soubory tvoří většinu dat a hra tak poskytuje příznivé podmínky pro modifikace.

Celkově je Europa Universalis IV, podobně jako její předchůdci, silným PC titulem pro všechny milovníky tahových strategií, alternativní historie a map. Aktivní vývojáři, profíci z Paradox Interactive stále vylepšují hru pomocí různých DLC a patchů zadarmo, díky kterýmž se i dva roky po vydání hra stále zlepšuje. Dejte jednou volnost vaším napoleonským ambicím a uvolněte se při dobývání Španěl.

About The Author

Mikuláš Dušátko

Mikuláš Dušátko, Muž, filantrop a vášnivý sběratel špatných známek. Rád spí, nerad vstává.