Select Page

BIRD BOX

Bird box – Josh Malerman

Bird box, v českém překladu „V pasti“, napsal Josh Malerman, narozen v USA. Je to velmi temný příběh, odehrávající se ve dvou časových liniích s rozdílem zhruba 4 let.

Hlavní postavou je Malorie, která v první časové linii zjistí, že je těhotná. V tomtéž období se na planetě zemi objeví jakási „monstra“. Při pohledu na ně člověk propadne touze po násilí a následně spáchá sebevraždu. Je tedy nutno žít neustále s šátkem obvázaným na očích a v domě je potřeba mít veškerá okna zakrytá, aby nebylo možné vidět ven.

V druhé časové linii, tedy o 4 roky později, se děj odehrává už s Malorie a jejími dvěma dětmi. Malorie touží po lepším životě pro ni a pro děti, vyráží tedy na dlouhou cestu řekou poslepu. Kolem ní se ozývají zvuky, které už zná, ale také ty, které nezná. Pokud otevře oči, zemře. To stejné platí i pro její děti.

Kniha je opravdu velmi temná, a zároveň se od ní člověk nemůže odpoutat. Jako celek je dílo opravdu od první do poslední stránky velmi záživné čtení. Také samozřejmě klade důraz na různé lidské charaktery, ať už dobré, nebo ty špatné.

About The Author