Select Page

Láska, vztahy, přátelství

Láska, vztahy, přátelství

Don Miguel Ruiz je jedním z mých oblíbených autorů „knih k zamyšlení“. Jeho příběhy vychází z moudrosti a zkušeností Toltéků. Kniha Láska, vztahy, přátelství je pokračováním jeho předchozích děl Čtyři dohody a Pátá dohoda, tyto se dočkaly nejen převedení do audio podoby, ale taktéž divadelního ztvárnění pod taktovkou známého českého herce, Jaroslava Duška. Tato divadelní představení se hrají rovněž v Brně (všem mohu vřele doporučit).

Literární předlohu knihy vydalo nakladatelství Pragma v roce 2003. 1. 6. 2015 (čili na svátek dětí) vydalo tuto knihu Typanum jako audioknihu. Vypravěčem tentokrát není (jako tomu bylo u Čtyř dohod či Páté dohody) muž, ale žena, herečka a dabérka, Renata Volfová. Její poklidný hlas dodává ději nádech tajemna, hudba, která odděluje jednotlivé kapitoly, pak zní již zcela mysticky… Odvádí tak při poslechu naše myšlenky někam daleko od všedních starostí, hlouběji do naší mysli, k našim citům, prožitkům a vzpomínkám.

Kapitoly na sebe zdánlivě nenavazují, přesto jsou však svou tématikou provázané. Každá kapitola má svůj název a hovoří o věcech zdánlivě všedních, avšak pro člověka klíčových. Tentokrát je „mikroskop“ zaměřen (jak už název napovídá) na vztahy a především lásku. Co brání tomu, abychom vše zvládli? Jaký strach zahání lásku a vede k utrpení ve vztazích, které prožíváme? Autor nám v příbězích poskytuje návod, jak léčit své citové rány, jak být znovu radostný, plný života a lásky.

Vyprávění mi dává řadu odpovědí v oblasti spokojeného života (z pohledu vztahů a lásky). Toto téma je (ovšem jiným způsobem) zpracováno taktéž v knize/audioknize spisovatele Paola Coelha – Nevěra. Autoři v obou případech řeší naprosto běžnou součást našich životů – vztahy (rodinné, partnerské, kamarádské), každý však k řešení přichází jiným způsobem. Závěr je však stejný:

„Každý čin je projevem lásky a láska nám přináší štěstí.“

Doporučuji k poslechu všem, co nemají dostatek času na čtení knihy, i těm, kteří mají rádi, když jim „někdo jiný“ čte, a taktéž všem, již se rádi zastaví ve svém hektickém dni a zamyslí se nad tím, o čem vztahy a láska vlastně jsou.

About The Author

Renata Skýpalová

Na Střední škole KNIH působím jako ředitelka. Současně jsem stále pedagog, a tak ráda pomáhám studentům s jejich aktivitami, které žáky i školu dále rozvíjejí. V posledních letech čtu převážně odbornou literaturu (oblast ekonomiky, marketingu, managementu), a proto nabídka četby knih „jiného typu“ je pro mne příjemnou výzvou.