Select Page

Nevěra

Nevěra

A opět jedna kniha od mého oblíbeného autora, Paula Coelha. Jeho prvotinu Alchymistu jsem přečetla, dá se říci, jedním dechem. Další dílko v podobě audioknihy Poutník – Mágův deník jsem zase pro změnu poslouchala jako zvukovou nahrávku. A ta mě okouzlila. Líbí se mi úspora času, který bych musela strávit nehybně sedící v křesle či na lavičce a ve strnulé poloze číst stránku po stránce. Audiokniha mi dává možnost věnovat se vyprávění a přitom být v pohybu (na procházce v lese, uklízet, vařit či běhat v parku). Je to prostě skvělé. Nesmíte však ohrozit svou bezpečnost a zvážit, zda je vhodné v daném prostředí nasadit si sluchátka a poslouchat příběh, který vás vtáhne natolik, že možná sem tam svou pozornost otupíte a v myšlenkách se přenesete do „jiného světa“.

Literární předlohu převedlo do zvukové podoby nakladatelství Tympanum. Jako interpretku pro ztvárnění vypravěčky celého příběhu vybrali herečku Janu Strykovou, kterou jsem měla možnost již jednou poslouchat, a to v audioknize Zmizelá (tato kniha byla vydána v jiném nakladatelství, OneHotBook). Musím uznat, že pro obě role se Jan Stryková hodila skvěle! V jenom i druhém případě se totiž jednalo o sled vzpomínek, téměř bez přímé řeči. V obou případech šlo o ženu, ve věku mezi 20–30 lety, která si třídí myšlenky i svůj život.

Text ve mně vyvolává řadu otazníků, vyprávění hlavní hrdinky se dosti liší od příběhů hlavních hrdinů děl Alchymista či Poutník. Tentokrát je titulní postavou žena a řeší nikoliv svůj duchovní život, ale své vztahy s muži. První část knihy na mne tedy působí dosti rozpačitě. Poté se však děj stáčí do oblasti přemítání o životě a vztazích obecně a zde již poznávám „rukopis“ Paola Coelha, hledání smyslu bytí.

Doporučuji k poslechu všem, co nemají dostatek času na čtení knihy, i těm, kteří mají rádi, když jim „někdo jiný“ čte, a taktéž všem, již se rádi zastaví ve svém hektickém dni a zamyslí se nad tím, o čem život vlastně je.

„Abys poznal, kdo jsi, musíš někdy ztratit sám sebe.“

About The Author

Renata Skýpalová

Na Střední škole KNIH působím jako ředitelka. Současně jsem stále pedagog, a tak ráda pomáhám studentům s jejich aktivitami, které žáky i školu dále rozvíjejí. V posledních letech čtu převážně odbornou literaturu (oblast ekonomiky, marketingu, managementu), a proto nabídka četby knih „jiného typu“ je pro mne příjemnou výzvou.