Select Page

Poutník: Mágův deník

Poutník: Mágův deník

Paulo Coelho, úspěšný spisovatel, známý především svou knihou Alchymista (kterou napsal jako své první dílo), uvedl v roce 1987 na trh příběh, v němž vystupuje on sám v pozici putujícího, jenž se pozvolna setkává s mystičnem a poněkud odlišným pohledem na svět. Kniha rozkrývá mysl autora, jeho postřehy, měnící se názory a vývoj, jímž prochází ve svém nitru, souběžně s tím, jak pokračuje ve své pouti Španělskem do městečka Santiago de Compostela (známého místa poutníků hledajících klid a duševní rovnováhu).

Literární předlohu převedl o řadu let později do podoby audioknihy Jan Hyhlík, který zvolna a s rozvahou převypráví Coelhův příběh. Tempo vyprávění je pomalé a vhodně odráží skutečný rytmus, v němž poutník prochází krajinou. Jednotlivé kapitoly jsou od sebe odděleny zvukovou stopou a v některých případech může pozorný posluchač slyšet i otáčení listu v knize, jak pan Hyhlík postupuje ve čtení. Tento zvuk nijak nenarušuje poslech, naopak, připomíná, že kniha je i v tištěné podobě a je možné si ji následně znova přečíst.

Vyprávění ve mně vyvolává řadu otázek, na něž pak společně s hlavním hrdinou nalézám odpovědi. Učí mne dívat se na svět s lehkostí, nadhledem a tolik potřebným odstupem. Příběh poutníka posluchači přináší poznání, že nevšednost lze najít právě v obyčejných všednostech každého dne. A v tom je ta krása.

Jednoznačnou předností audioknihy je možnost ji poslouchat v různých situacích: při úklidu, žehlení, práci na zahrádce, v autě, při jízdě na kole, procházce v přírodě – zkrátka všude, kde je vám to příjemné a kde tím nerušíte ostatní (stačí použít sluchátka). Nevýhodou je, že se hůře člověk rozpomíná, kde ve čtení skončil naposled, prosté vložení záložky (jako u tištěné knihy) zde bohužel není možné. Ovšem chytré tablety a telefony si to pamatují a spustí audioknihu přesně tam, kde jste minule s poslechem skončili. Můj starý notebook to bohužel neumí.

Doporučuji k poslechu všem, co nemají dostatek času na čtení knihy, i těm, kteří mají rádi, když jim „někdo jiný“ čte, a taktéž všem, již se rádi zastaví ve svém hektickém dni a zamyslí se nad tím, o čem život vlastně je.

About The Author

Renata Skýpalová

Na Střední škole KNIH působím jako ředitelka. Současně jsem stále pedagog, a tak ráda pomáhám studentům s jejich aktivitami, které žáky i školu dále rozvíjejí. V posledních letech čtu převážně odbornou literaturu (oblast ekonomiky, marketingu, managementu), a proto nabídka četby knih „jiného typu“ je pro mne příjemnou výzvou.