Select Page

Sketchman

Sketchman

autor a režie: Luboš Balák, hraje: Radim Novák

Je neděle večer, 19 hodin, a já sedím stejně jako dalších xy lidí v divadle Bolka Polívky (divadlo je plné až na pár ojedinělých volných míst). Uvnitř sálu je to jako v úle, dav si vesele povídá, zřejmě probírá víkendové zážitky a krátí si tím dlouhou chvíli čekání na začátek představení se zajímavým názvem Sketchman. Nedělní dobrodružství divákům zprostředkoval Radim Novák. Je již po 19 hodině, tedy po avizovaném začátku představení, ovšem pódium nejeví známky toho, že by hra měla začít. Světla v sále jsou rozsvícená a v zorném poli pozorného diváka lze vidět stůl, dvě židle a jinak nic… A pak přichází hlavní postava příběhu – Skechman. A one man show začíná…

Děj: Ocitáme se těžko říci kde a těžko říci kdy, ale s trochou představivosti to klidně může být ve vašem městě minulý týden. Chlapík v podnapilém stavu nám začíná vyprávět svůj příběh hezky od začátku. Ústředním motivem je ztráta humoru, která by sama o sobě byla politování hodným okamžikem. Zde je však o to tragičtější, neboť humor je profesí hlavního hrdiny. Jak se celá věc odehrála a jaké měla dopady na hlavního hrdinu a jeho nejbližší (včetně zaměstnance psychiatrického oddělení) rozkrývá 80 minut trvající show.

Kostýmy: nikterak náročné, vše potřebné se vejde na malý stolík v zadní části jeviště. Ústřední hrdina je oděn do tmavých barev, které sem tam rozjasní zrzavá paruka či oranžové plavky v kombinaci se žlutými slunečními brýlemi.

Režie: Luboš Balák dal naplno vyniknout osobitému humoru hlavní postavy. Přestože byl příběh především o ztraceném humoru, tak humorem naopak překypoval. Potvrzením byly výbuchy smíchu obecenstva a častý potlesk.

Herecký výkon: Radim Novák byl na jevišti jako doma. Děj se zdál šitý tomuto herci na míru. Humor právě takový, jaký bych k tomuto herci přiřadila (možná jsem ovlivněna výkony herce v rámci představení divadelního spolku Frída). Každopádně ztrátu humoru jsem mu plně věřila celých 80 minut.

Pokud máte volný večer a chuť se zasmát – zakoupení vstupenky a návštěva Divadla Bolka Polívky a divadelního představení Sketchman je dobrou volbou.

Divadlo Bolka Polívky

About The Author

Renata Skýpalová

Na Střední škole KNIH působím jako ředitelka. Současně jsem stále pedagog, a tak ráda pomáhám studentům s jejich aktivitami, které žáky i školu dále rozvíjejí. V posledních letech čtu převážně odbornou literaturu (oblast ekonomiky, marketingu, managementu), a proto nabídka četby knih „jiného typu“ je pro mne příjemnou výzvou.